Látkovou, nebo koženou sedačku?
Vybíráte novou sedačku? Volba potahového materiálu je jedním z hledisek, na která byste měli brát zřetel. Vyplatí se spíše sedačka látková nebo kožená?
Textil ano nebo ne?
Oba typy mají různorodé nároky na údržbu, po praktické stránce bychom tak měli sáhnout po té možnosti, která lépe odpovídá našemu životnímu stylu. Máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky?
Bude-li sedací souprava vystavena podobně náročným podmínkám, odborníci se kloní spíše k textilnímu potahu. Moderní textilie jsou velmi odolné a snadno se udržují. Vydrží vám v pěkném stavu dokonce několik let. Převažující obliba textilních potahů je samozřejmě dána i nízkou pořizovací cenou. Z tohoto důvodu je na místě zvážit, jaký design sedačky zvolíte. Výrazně barevný či vzorovaný kus vás může v krátkém čase omrzet nebo se přestane do interiéru hodit. Neutrální barvy jsou dostatečně nadčasové.
Výhody a nevýhody kůže
Reprezentativní design ostatně bývá častým důvodem k tomu si pořídit sedačku koženou. Ovšem pozor, mělo by jít skutečně o pravou přírodní kůži. Většinou se pro tento účel používá speciálně upravená kůže hovězí. Její umělá napodobenina sice může vypadat na první pohled stejně, žádoucích vlastností kůže však nikdy nedosáhne.
K častým mýtům, které odrazují zájemce od koupi kožené sedačky, je ten o náročné údržbě. Kůži samozřejmě musíte věnovat pravidelnou péči, bude nutné ji impregnovat. Sedačka se vám však „odmění“ snazším čištěním. Nevadí jí rozlité tekutiny, které jednoduše otřete, ani zvířecí chlupy.
Stejně tak je příjemná na dotek a oceníte i to, že že kůže nemá tendenci vstřebat pachy a vlhkost, na rozdíl od textilu. Mohli bychom tento materiál tak označit za hygieničtější.
Nevýhody jsou v zásadě dvě: Kožená sedačka je nevyhnutelně poměrně drahá. V druhé řadě je nutné dát pozor na mechanické poškození, například nejrůznější škrábance. Ty se většinou již opravit nedají.
Přidat komentář k článku