Chcete vlastní bydlení? Není na co čekat!

Chcete vlastní bydlení? Není na co čekat!Po vlastním bydlení touží téměř každý. Jedná se o o specifikum České republiky, protože ve vyspělých zemích je zcela běžné, že lidé bydlí v pronájmech. Je pravděpodobné, že tímto směrem se bude nakonec vyvíjet i český realitní trh. Proto pokud si chcete pořídit byt nebo dům v osobním vlastnictví, je nejvyšší čas to řešit. Sazby hypoték i cen nemovitostí jsou na vzestupu.

Trh s nemovitostmi

V posledních letech rostou ceny nemovitostí geometrickou řadou. To platí zejména pro byty ve velkých městech, nejvíce v Praze a v Brně. Hlavním důvodem byly velmi příznivé úrokové sazby hypotečních úvěrů, které se svého času blížily k hranici 1 %.

V kombinaci s postupně rostoucí kupní silou obyvatel to znamenalo, že se výrazně zvýšil zájem o nákup nemovitostí prostřednictvím hypoték. Díky tomuto trendu došlo, zcela logicky, k postupnému nárůstu cen.

Hypotéky a jejich budoucnost

Vypadá to, že nízkým úrokovým sazbám „zvoní hrana“. Sazby hypotečních úvěrů pomalu rostou a někteří ekonomové odhadují, že již během letošního roku překročí hranici 3 %. Pokud se tak stane, bude se jednat o více jak 100 % nárůst oproti dřívějšku.

Aktuálně lze získat nejlepší hypotéku přibližně mezi 2,1 – 2,4 %. Vývoji cen hypoték příliš nepomohla ani Česká národní banka, která začala zvyšovat základní úrokové sazby. I to je ukazatel, že by úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly nadále růst.

Hypotéka dnes nebo později?

Rozhodnutí, zda se kvůli nákupu nemovitosti zadlužit dnes nebo později, je na každém člověku. Jedná se o zásadní životní krok, který za vás nemůže nikdo rozhodnout. Na základě výše uvedených skutečností je ovšem pravděpodobné, že ceny hypotečních úvěrů se budou v nejbližších měsících pomalu zvyšovat.

Podobnou situaci lze predikovat i na trhu s nemovitostmi, zejména ve velkých městech, kde jsou vysoké platy. Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a pokud nedojde k nějaké zásadní celosvětové ekonomické krizi, jejich vývoj se zřejmě nezmění. V této souvislosti se hodně spekuluje o tom, zda nejsou současné ceny ovlivněny tzv. realitní bublinou, která brzy praskne. Názory odborníků se liší, takže ani zde vám nikdo neporadí. Pravdou ale je, že z dlouhodobého hlediska se ceny nemovitostí zvyšují. Nezávisle na krátkodobých výkyvech. Tedy pravděpodobně není žádný důvod k tomu, aby došlo ke změně.

Proto se domníváme, že je výhodnější požádat o hypotéku dnes, než později. Ovšem rozhodnout se musí každý sám.

Jak si vybrat hypotéku

Hypotéka znamená dluh na mnoho let. Nejčastěji se jedná o 20 – 30 let. Z toho důvodu je velmi důležité si vybrat ten správný hypoteční produkt.

Mezi základní ukazatele, které byste určitě neměli přehlédnout, patří:

  • úroková sazba
  • celkové náklady na poskytnutí hypotéky (poplatky za poskytnutí úvěru, za vedení hypotečního účtu, za změny ve smlouvě a ve splátkách, za odhad nemovitosti apod.)
  • doba fixace úrokové sazby (období, po které máte garantovanou úrokovou sazbu)

Naše další rady:

  • Při výběru poskytovatele hypotečního úvěru buďte důslední a snažte se porovnat co největší množství nabídek. Velkou pomocí je v tomto směru online srovnání hypoték.
  • Také si dobře zvažte, jak velkou hypotéku potřebujete a za jak dlouho jste schopni ji splatit. Kratší doba splácení znamená vyšší splátky a naopak.
  • Možná vás to překvapí, ale při jednání o hypotéce můžete zkusit v bance smlouvat. Ovšem musíte mít silné a pravdivé argumenty. Pokud vám jinde nabízejí lepší podmínky, může se je pokusit konkurence nejenom vyrovnat, ale i vylepšit.
  • Zapomenout byste neměli ani na to, že když si pořídíte starší nemovitost, budete muset investovat do rekonstrukce. V konečném důsledku tak může být nákup staršího bytu nebo domu nákladnější, než novostavba.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s portálem bezvamoney.cz. Jde o nezávislý srovnávač finančních produktů od ověřených poskytovatelů. Pokud hledáte výhodnou půjčku nebo pojištění, neváhejte portál bezvamoney.cz navštívit. Kromě toho zde najdete také řadu užitečných rad, jak zkrotit vlastní finance.
1 komentář u článku “Chcete vlastní bydlení? Není na co čekat!”

  1. Částečně se nárůst úrokové sazby dá obejít pomocí tzv. Totální hypotéky. Je to hypotéka, kterou Vám schválí i bez vybrané nemovitosti. Vlastně si zajistíte dnešní výhodné podmínky a začít čerpat ji můžete třeba za rok, až si najdete vhodnou nemovitost. Ideální pro ty, kteří vědí jak drahnou nemovitost chtějí a kolik do ni mohou vložit vlastních peněz. Bližší info: https://www.hypotecnikalkulacka.cz/totalni-hypoteka

Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*