Nákup novostavby nebo staršího domu?
Rozhodujete-li se pro nákup rodinného domu, určitě ve vaší mysli vyvstává otázka, zda se přiklonit ke staršímu objektu či se zaměřovat na již postavené novostavby. Hlavním rozhodovacím kritériem bude v tomto případě cena, jejíž nižší hodnota nahrává postarším objektům?
Je to tak ale správně? Nebo platí opak, co je drahé, to je lepší? V obou případech je třeba zvážit klady a zápory těchto řešení, s nimiž vás postupně seznámíme.
Technický stav může být rozhodující
U pořízení staršího domu je předpoklad ten, že do nemovitosti budete muset okamžitě, popřípadě v budoucích měsících či letech investovat další peníze. Ideálně, pokud o posouzení stavu rodinného domu požádáte kvalifikovaného člověka, který je schopen určit alespoň minimální plánované výdaje.
Je však pravdou, že spousta věcí u staršího domu není jednoznačně prokazatelná. To se může týkat elektroinstalace, rozvodů vody a jiných částí. Ty jsou zazděny a na ně přijdete až v okamžiku, kdy se pustíte do plánované rekonstrukce. Pak se mohou výdaje šplhat postupně výš a výš.
Novostavba není zárukou
Jeden by řekl, že opakem uvedeného příkladu bude zcela nový dům. Ten byl právě dokončen a není se proto třeba obávat jakýchkoliv jiných investic. I zde ale platí, že oko odborného stavebníka mnohé prozradí.
Můžete se totiž stát, že některé části výstavby nebyly realizovány s takovou pečlivostí a vy dříve či později budete muset investovat do rekonstrukce.
To je jeden z černých scénářů. Obecně však platí, že novostavby jsou v horizontu několika následujících let téměř bez investice.
Přihlížejte k dalším faktorům
Aby bylo vaše rozhodování co nejobjektivnější, berte v potaz také ostatní věci, jako je situování domu, klid v ulici, možnost parkování nebo blízká občanská vybavenost a dopravní dostupnost. I to jsou faktory mající vliv na celkové hodnocení.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Witthaya Phonsawat)
Přidat komentář k článku