Nákup novostavby nebo staršího domu?

Nákup novostavby nebo staršího domu?Rozhodujete-li se pro nákup rodinného domu, určitě ve vaší mysli vyvstává otázka, zda se přiklonit ke staršímu objektu či se zaměřovat na již postavené novostavby. Hlavním rozhodovacím kritériem bude v tomto případě cena, jejíž nižší hodnota nahrává postarším objektům?

Je to tak ale správně? Nebo platí opak, co je drahé, to je lepší? V obou případech je třeba zvážit klady a zápory těchto řešení, s nimiž vás postupně seznámíme.

Technický stav může být rozhodující

novostavba starsi dumU pořízení staršího domu je předpoklad ten, že do nemovitosti budete muset okamžitě, popřípadě v budoucích měsících či letech investovat další peníze. Ideálně, pokud o posouzení stavu rodinného domu požádáte kvalifikovaného člověka, který je schopen určit alespoň minimální plánované výdaje.

Je však pravdou, že spousta věcí u staršího domu není jednoznačně prokazatelná. To se může týkat elektroinstalace, rozvodů vody a jiných částí. Ty jsou zazděny a na ně přijdete až v okamžiku, kdy se pustíte do plánované rekonstrukce. Pak se mohou výdaje šplhat postupně výš a výš.

Novostavba není zárukou

Jeden by řekl, že opakem uvedeného příkladu bude zcela nový dům. Ten byl právě dokončen a není se proto třeba obávat jakýchkoliv jiných investic. I zde ale platí, že oko odborného stavebníka mnohé prozradí.

Můžete se totiž stát, že některé části výstavby nebyly realizovány s takovou pečlivostí a vy dříve či později budete muset investovat do rekonstrukce.

To je jeden z černých scénářů. Obecně však platí, že novostavby jsou v horizontu několika následujících let téměř bez investice.

Přihlížejte k dalším faktorům

Aby bylo vaše rozhodování co nejobjektivnější, berte v potaz také ostatní věci, jako je situování domu, klid v ulici, možnost parkování nebo blízká občanská vybavenost a dopravní dostupnost. I to jsou faktory mající vliv na celkové hodnocení.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Witthaya Phonsawat)
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*