K čemu používat pokosovou pilu? Přesná práce se dřevem i rozvody vody

K čemu používat pokosovou pilu? Přesná práce se dřevem i rozvody vodyJestli jen jednou za čas potřebujete zkrátit prkno, pokosovou pilu spíš nevyužijete. Pokud ale často vyžadujete od řezacího nástroje maximální přesnost, takzvaná „padačka“ ve vaší dílně rozhodně uplatnění najde. Tento nástroj dávno přestává být zbytečně nákladným luxusem pouze pro profesionály a postupně nachází místo ve výbavě českých kutilů. Proč tomu tak je a jak by pokosová pila mohla pomoct vám?

Přesné řezy ve více úhlech

Pokosovým pilám se také říká kapovací nebo zakracovací. Jejich největší výhoda spočívá ve velké přesnosti řezu, a to v různých úhlech. Na rozdíl od běžných pil tak snadno vytvoříte například dva díly, které k sobě dokonale pasují.

Náklony jsou s pomocí otočné a naklápěcí hlavy možné až do 45°. Pokosová pila seřízne materiál v kolmém i podélném řezu. Jemné práce v některých případech ještě usnadňuje vyznačování laserem.

Využití nejen při práci se dřevem

Pokosová pila se používá především pro zkracování dřeva – prkna, latě, fošny nebo trámy seřízne přesně podle vašich požadavků. Proto se tento nástroj používá například při stavbách pergol a altánků, při výrobě nábytku nebo při pokládce podlah. Kromě větších tesařských a montážních prací se jemná přesnost řezu uplatní i na drobnějších detailech.

Pokosová pila se nevyužije pouze na materiály na bázi dřeva, ale také na kovy nebo plast. Časté je třeba seřezávání instalatérských trubek.

Jakou pokosovou pilu vybrat?

Pokosové pily nejčastěji fungují jako stacionární zařízení, podobně jako třeba cirkulárka. Na výběr jsou řešení bez pojezdu a s pojezdem – těmi se dá seříznout i širší materiál, ale někdy mohou na pracovním stole zabrat více místa. Pevně posazené pily jsou oblíbené hlavně v profesionálních provozech.

Mezi hobby uživateli se těší popularitě lehké pokosové pily, které fungují jako mobilní. S těmi je rychlá práce se stavebním materiálem možná i mimo prostory dílny – autem je odvezete v podstatě kamkoliv. Jsou také levnější, přitom často disponují překvapivě velmi dobrým výkonem motoru.

Velký výběr na trhu

Na trhu se u pokosových pil setkáte s velkým cenovým rozptylem. Nejlevnější hobby nástroje nepřesahují částku 2 000 Kč, zařízení včetně stolu pro profesionály může zájemce stát několik desítek tisíc. Rozdíl bývá především ve výkonu, ale také ve velikosti a variabilitě zpracovatelného materiálu nebo příslušenství, jako je zaměřovací laser či odsávání pilin.

Pokud si s výběrem nejste zcele jisti, chybu neuděláte s renomovaným výrobcem. Těmi jsou tradičně například firmy Bosch, Metabo nebo pokosové pily DeWALT.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*