Nástrahy spojené s okrasnými prvky v zahradních jezírcích

Nástrahy spojené s okrasnými prvky v zahradních jezírcíchUdržet rovnováhu v biologicky citlivém systému, jakým zahradní jezírka bezesporu jsou, není nikdy jednoduché. Pro usnadnění tohoto cíle je potřeba, aby se voda v jezírku pravidelně hýbala. K tomu mohou sloužit různé vodotrysky a fontány s čerpadlem anebo vzduchovací systém, který je nezbytný zejména pro větší jezírka.

Pár tipů na kvalitní vzduchování v zahradním jezírku

Malá zahradní jezírka si vystačí s vodopádem, do větších ale raději instalujte vzduchovací systém. Nepočítejte ale s tím, že by stačil ten, který používáte v akváriu. Vzduchovací systém do jezírka musí mít delší napájecí kabel a musí být přizpůsoben pro venkovní použití. Součástí vzduchovacího systému je nejen vzduchovací kompresor, ale také vzduchovací kameny. Ty by měly být z kvalitních materiálů a bubliny by z nich měly vycházet rovnoměrně. Tak se dobře naváže vzniklý kyslík do vody. Ke kompresoru, který je určen ke vzduchování zahradních jezírek by mělo být možné přikoupit náhradní membrány, případně by již měly být součástí balení při koupi. Membrány totiž mají jen omezenou životnost. Někdy se již ale po letech nemusí vyrábět, proto si jich raději pořiďte dostatečnou zásobu společně s kompresorem.

V každém jezírku nemusí být ryby

Přestože všichni předpokládají, že když už si pořídí zahradní jezírko, budou v něm ryby chovat. Některá především menší jezírka jsou vhodná pro pěstování rostlin a chov ryb díky své velikosti a nižší hloubce přímo vylučují. Jestliže si ale pořizujete zahradní jezírko kvůli chovu ryb, počítejte s tím, že jejich přítomnost bude vyžadovat speciální péči. Každá ryba navíc totiž bude snižovat kvalitu vody a bude znamenat vyšší riziko vzniku řas. Důvodem je nejen jejich krmení, ale také vylučování. Právě s těmito životními procesy byste měli počítat při návrhu filtrace v jezírku. Výkon filtru vyznačený na krabici je obvykle počítán pro jezírko bez ryb. Pokud ryby v jezírku plánujete mít, kupujte alespoň 5x výkonnější filtraci.

A co vodní rostliny?

Ryby zásadním způsobem zhoršují podmínky pro život vodních rostlin. Proto pokud chcete pěstovat rostliny v jezírku, kde budete zároveň i chovat ryby, věnujte čas ochraně jejich kořenů. Obklopte je většími kameny, a pokud je to možné sázejte rostliny do nádob. Přitom si ale dejte pozor, abyste nezpůsobili díru v jezírkové fólii, která by mohla být příčinou masivního úniku vody z jezírka.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*