Jak pronajmou byt a nelitovat – chraňte svůj majetek a neprodělejte při podpisu smlouvy

Jak pronajmou byt a nelitovat – chraňte svůj majetek a neprodělejte při podpisu smlouvy



Je skvělé, pokud vlastníte byt, ten pronajímáte a bez problému vyděláte na jeho provoz a ještě vám zbyde něco do kapsy. Pro většinu majitelů bytů je toto ideální stav, kterého se ne vždy ovšem podaří dosáhnout. Jako každý podnik, i pronajímaní bytu sebou nese určitá rizika, stačí ale respektovat pár jednoduchých zásad a nebezpečí problémů bude rázem nižší.

Mějte ty správné informace

Okřídlená věta praví, že nejlepší obrana před problémy je se jim úplně vyhnout, tedy prevence. Než někomu předáte klíče od vašeho bytu je vhodné zjistit o takovém člověku co nejvíce informací. Zkuste se podívat, kde Vaši budoucí nájemníci pracují, co byl důvod ke stěhování z předchozího bydliště a jak dlouho tam pobývali. Občas se vyplatí , zejména v případě pochybností, nahlédnout i do centrální evidence exekucí, jestli si Vaši nájemníci do bytu nenesou i nějaké problémy.

Určitě Vám pomůže i kontakt na předchozího pronajímatele, kterého se následně můžete zeptat na případné reference na jeho někdejší nájemníky. Při zachování profesionality se nemusíte bát ani případných nepříjemných situací či konfrontací s tím, že jste si tyto informace zjišťovali, důležité je v takovém případě vystupovat otevřeně a klidně nájemníkům přiznat, že jste se na ně ptali. Je to pro ochranu Vaši a ostatně i Vašich nájemníků.

Věnujte pozornost smlouvě – přizvěte odborníka

Dnes není problém najít na internetu velké množství nejrůznějších smluv a formulářů či jejich vzorů, a tak se často stává, že pronajímatel vezme smlouvu od někoho úplně jiného, upraví hlavičku a podá nájemníkovi s důvěrou v to, že je smlouva právně v pořádku. Tento způsob skýtá ovšem značná rizika, zejména v rovině aktuálních znění občanského zákoníku a dalších souvisejících předpisů. Vzájemný vztah nájemce a nájemníka prochází častou novelizací, a tak je možné, že v lepším případě něco ve smlouvě zapomenete a nemůžete se na danou klauzuli následně odvolávat, i když je součástí našeho právního řádu a třeba by Vás i chránila, v horším případě se může stát např. při soudním sporu, že soud Vaši smlouvu bez náhrady anuluje.

Nájemní smlouva není nic jednoduchého, a pokud nejste přímo právník, doporučujeme určitě svěřit přípravu takové smlouvy advokátní kanceláři nebo specialistům z realitní kanceláře, pokud Vám např. zprostředkovávají pronájem bytu. Oslovili jsme s tímto dotazem i tým realitních makléřů realitní kanceláře Pubec, který se jednomyslně shodl, že připravovat takovou smlouvu bez právníků je velmi nebezpečné a nevýhodné zejména pro majitele bytu.

Mějte polštář pro případ problému

Určitě požadujte po nájemnících kauci, která může činit až šestinásobek měsíčního nájmu, i když takhle vysoké kauce se zpravidla v rámci konkurenčního boje nevybírají. Z peněz z kauce můžete uhradit případné nedoplatky na nájemném nebo případná poškození v bytě. Při sestavování smlouvy nezapomínejte také na rozdělení povinnosti oprav zařízení, tedy co přesně opravuje nájemník a co pronajímatel. Novela občanského zákoníku zrušila možnost zakázat nájemníkům domácí zvířata, resp. můžete se s nimi na tomto ústně dohodnout, ale smlouva takové ustanovení obsahovat za normálních okolností nemůže.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*