Projekty rodinných domů nemusí být dokonalé. Dejte si pozor na drobnosti.

Projekty rodinných domů nemusí být dokonalé. Dejte si pozor na drobnosti.



Hotové projekty domů si před koupí pořádně projděte. Drobné nedostatky by vám mohly znepříjemnit váš každodenní život.

Některé věci vypadají lépe na papíru než ve skutečnosti. Pokud jste se rozhodli pro koupi hotového projektu, každý detail projektu si nejdříve pořádně prostudujte, abyste nebyli zklamaní. Problémy se mohou objevit, jak v samotné stavbě, tak například v interiéru. Na co byste si měli dát pozor?

Zásuvky a vypínače umístěné za dveřmi

I zkušení architekti či projekční kanceláře občas udělají chybu. Tou klasickou je nepraktické umístění vypínačů či elektrických zásuvek. Jejich pozice, například za dveřmi, sice není tragédií, ale při každodenním pohybu po domě by vám to mohlo přinášet řadu strastí. I když nejste odborníci, raději si projděte celý návrh elektroinstalace a nad umístěním vypínačů a zásuvek se pořádně zamyslete.

Špatně umístěná topná tělesa

Stejný problém – tedy nevhodné umístění – může nastat v případě radiátorů. Především žebříková topená tělesa v koupelnách mohou překážet při otevírání dveří. Často je prostor za dveřmi jediným místem, kam se dá topení v koupelně umístit. Pokud je to i váš případ, dejte si alespoň záležet na tom, aby klika od dveří zapadla například do mezery mezi jednotlivými žebřinami.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Zasouvací dveře propouštějící hluk

Moderním a často využívaným trendem v interiérové architektuře jsou zasouvací dveře. Projekty rodinných domů je obsahují, protože mají řadu výhod – jsou estetické, nepřekáží v prostoru a dokáží vytvořit nenápadnou stěnu mezi jednotlivými místnostmi. Pokud ale máte tyto dveře navrhnuté například v ložnici, dbejte na to, aby byly kvalitně spravené a nepropouštěly hluk. Pouzdro dveří by tak mělo být zabudované přímo do zdi.

Příliš velká akustika

V novém, nezařízeném domě se může rozléhat nepříjemná akustika. Občas se však stane, že se ozvěna nezmírní ani po nastěhování veškerého nábytku. Může za to například moderní betonový strop a nebo i větší velikost domu.

Naštěstí v dnešní době už existují určité prostředky, díky kterým je možné akustiku zmírnit. Pomohou například záclony či závěsy, speciální tapety přímo určené na zmírnění akustiky. Při velkých problémech pomohou estetické textilní panely tlumící ozvěnu. Jsou však finančně náročné, a tak je dobré vždy před stavbou domu raději konzultovat s odborníkem, na kterých místech v domě by se mohl rozléhat hluk a jak se tomu vyhnout.

Chybějící intimita

V rodinném domě by měl mít každý obyvatel pro sebe místečko, kam se může schovat, pokud potřebuje být v klidu. Vybírejte si tedy takové projekty, které dokáží naplnit potřeby celé vaší rodiny.

Soukromí můžete ale ztratit i při pohledu zvenčí. Kombinací špatného projektu rodinného domu a jeho nevhodným umístěním na pozemek může vzniknout stav, kdy vám uvidí kolemjdoucí nebo sousedé přímo do obýváku či ložnice. Ve spolupráci s projekční kanceláří, která vám bude kreslit projekt umístění domu na pozemek, tak vyberte takový projekt, který bude ladit s pozemkem a díky kterému na vás nikdo neuvidí. K sousedům a do ulice směřujte například menší koupelnová okna nebo okna do chodby, která mohou být i mléčně zbarvená. Nikdo přes ně tedy neuvidí. Myslete také na vhodnou orientaci vůči světovým stranám.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*