Dokonale čistá voda v zahradním jezírku nemusí být nesplnitelným snem

Dokonale čistá voda v zahradním jezírku nemusí být nesplnitelným snemVytvořili jste si ve své zahradě příjemné zákoutí s jezírkem, které poskytuje útočiště vodním rostlinám, okrasným rybám anebo se v něm v létě dokonce koupete? Pak asi přemýšlíte nad tím, jak jej udržet co nejvíce čisté a neublížit přitom jeho obyvatelstvu. Existuje celá řada ekologických metod, které pomohou s udržením čisté vody ve vašem jezírku. Vhodnost jejich využití je ale závislá na velikosti jezírka, druhu osázených rostlin i způsobu jeho využití.

Na možnosti udržování čisté vody v zahradním jezírku je potřeba myslet již při jeho zakládání

Na úroveň čistoty vody v zahradním jezírku má vliv hned několik faktorů. Jedním z těch hlavním je velikost vodní plochy. Čím větší jezírko, tím snáze jej udržíte čisté. Samočisticí vlastnosti mají jezírka již od cca 60 m2.  Optimální je ale plocha okolo 75 m2. Hloubka takového jezírka by se měla pohybovat mezi 1,5 až 2 m. Důležitá je také skladba vodních rostlin nebo přítomnost listnatých a jehličnatých stromů v okolí. Vliv na čistotu vody má také to, zda je v jezeru výhradně stojatá voda nebo je okysličována a uváděna do pohybu jezírkovým čerpadlem. Voda, která se nehne, především, je-li mělká, se sama téměř nečistí, kazí se a nečistoty do ní napadané nestačí vodní rostliny a organismy pozřít. Naopak voda v pohybu přináší kyslík tolik potřebný pro vodní rostliny i živočichy a odnáší nečistoty ulpívající na hladině.

Co dělat, když si jezírko s čištěním nepomůže samo?

Jestliže ekosystém zahradního jezírka nestíhá čistit vodu, můžete mu snadno pomoci. Existují ekologické metody, které dokážou kvalitu vody výrazně zlepšit. Mezi ty počítáme i sběr větví a velkých nečistot z povrchu vody či využití skimmeru, který pojme drobnější nepořádek. Do pořádku je také potřeba uvést vodní rostliny, které se přemnožily a pomocí testu zkontrolovat kvalitu vody. Jestliže se vám v ní přemnožily řasy, pomůže sterilizační UV lampa nebo do jezírka můžete nainstalovat speciální filtrační sestavu. Jestliže máte přírodní biotop, jehož součástí je kořenová čistička, měli byste posekat vzrostlou vodní trávu a povzbudit ji tak k růstu a intenzivnějšímu využívání živin. Pamatujte na to, že při udržování vody v jezírku vždy platí, že je lepší odstranit příčiny znečištění než následně řešit jeho neblahé důsledky.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*