Jak snížit spotřebu elektřiny

Jak snížit spotřebu elektřinyCeny elektřiny neustále rostou, a tak se stále více lidí snaží co nejvíce snížit svou spotřebu elektrické energie. Dnes pro vás proto máme několik snadných a praktických rad, jak toho můžete docílit. Naše tipy vám ušetří výdaje za elektřinu, ať již bydlíte v bytě či v rodinném domě. V rodinném domě ale v závislosti na vytápění, musíte počítat s tím, že výdaje za elektřinu budou vždy o něco vyšší než v případě bydlení v bytě.

Ekologické elektrické spotřebiče a žárovky

V dnešních domácnostech najdeme mnohem více elektrických spotřebičů, než tomu bylo v době našeho dětství. Jen je zkuste všechny vyjmenovat, lednička, trouba, mikrovlnka, myčka, varná konvice, pračka, sušička, žehlička, televize, počítač a mnohé další. Je tedy samozřejmé, že právě ony spotřebovávají poměrně velké množství elektřiny. Proto je při jejich pořizování důležité zajímat se o jejich energetickou třídu, která je značena písmeny abecedy. Samozřejmostí by mělo být vždy koupení spotřebiče s tou nejvyšší energetickou třídou, tedy A, případně A+ či A++. Například u ledničky či pračky se taková investice může projevit ušetřením několika set až tisíc korun ročně. Další samozřejmostí by měly být také energeticky úsporné žárovky, například LED světla.

Lednička, konvice, myčka

Dalšími rady, jak v souvislosti se spotřebiči ušetřit za elektřinu, je například pravidelné odmrazování mrazáku či udržování správné teploty v ledničce, někteří lidé ji zbytečně podchlazují, a tím tak zvyšují svou spotřebu elektřiny. Při vaření vody v rychlovarné konvici věnujte pozornost množství vody, kterou chcete ohřát, abyste ohřáli jen tolik, kolik potřebujete. Myčky volte takové, které nabízejí možnost ekologických programů v případě, že nádobí, které chcete umýt, je jen lehce zašpiněné, a zároveň myčku vždy zapínejte až tehdy, když je opravdu plná.

Praní a sušení

Velké množství elektřiny spotřebováváme při praní a následném sušení prádla. Kromě toho, že zvolíme pračku a sušičku vhodné energetické třídy, doporučuje se také věnovat pozornost množství prádla a teplotě vody. Běžně znečistěné prádlo moderní pračky a prací prostředky bez problémů vyperou již na třicet či maximálně čtyřicet stupňů. Pokud jde o sušičky, obecně mají vysokou spotřebu, používejte je tedy jen tehdy, když je to nutné, a prádlo do nich dávejte vždy důkladně vyždímané.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*