Jak nejlépe schraňovat dešťovou vodu na zahradě u domu?
Využívání dešťové vody je výhodné hned z několika důvodů – zaprvé šetří vaší peněženku a zadruhé snižuje plýtvání. Dešťová voda se používá na zalévání rostlin na zahradě, ale také jako odpadní voda například při splachování toalety. Pokud chcete dešťovou vodu začít využívat, je potřeba si zařídit před domem její sběr.
Sudy jsou klasika
Okapy jsou podél střech umístěny z důvodu, aby chránily hrany zdí domu, aby z nich voda nestékala proudem a netvořily se vám po obvodu stavby louže a především proto, aby se vše, co na střechu naprší, odvedlo na jedno místo – do sudu. Sběr dešťové vody do sudu je tím nejzákladnějším řešením, kterého může využívat úplně každý. Sudy jsou levné a jejich instalace velice snadná – stačí je položit pod okap. Vybrat si můžete z kovového nebo umělého provedení.
Podzemní nádrž
Pokud chcete využívat dešťovou vodu naplno, lze si pořídit nádrž, která se zabuduje trvale do země vedle vašeho domu. Nádrž je znatelně větší než sud a pojme opravdu velké množství vody. Výhodou je, že se vláha neodpařuje opět do vzduchu a také, že nádrž nepřekáží na povrchu. Instalace je náročnější, ale výsledek stojí za to. Existuje mnoho typů nádrží, které se dělí dle tvaru, objemu, ale také dle provedení, které koresponduje s různými podložími.
Další nezbytné vybavení
Chcete-li dešťovou vodu jen pro naplnění kropáče na zalití květin, není zapotřebí kupovat další vybavení. Pokud však bude dešťová voda sloužit jako užitková voda v domácnosti, je zapotřebí zajistit její čerpání i filtrování. Náklady na pořízení tohoto zařízení se však velice rychle vrátí tím, kolik ušetříte na spotřebě. Pokud máte potřebné vybavení a velkou nádrž, lze sesbíranou vodu plnohodnotně využívat. Pokrytí spotřeby také závisí na tom, jak v deštivé lokalitě žijete, jakou plochu má vaše střecha a také, kolik vody vaše rodina využívá.
Přidat komentář k článku