Jak se vyhnout pořízení plastových oken z Polska

Jak se vyhnout pořízení plastových oken z PolskaPořízení nových plastových oken je investice, kterou si chce každý dobře promyslet. V případě životnosti oken a vize budoucích investic se jistě vyplatí připlatit si za kvalitu. Náš trh je zaplaven prodejci oken vyrobených v Polsku, které nevykazují takové kvality, jako tuzemská okna, nebo okna vyrobená v Německu. Na co si dát při výběru pozor a na jakou firmu se obrátit?

Prodejce vs. výrobce

Prodejce plastových oken není to stejné, jako výrobce. Většina současných prodejců oken pouze přeprodává profily zahraničních výrobců. Čím levnější okna, tím větší pravděpodobnost, že se jedná o výrobce z Polska, kteří se vyznačují nízkou kvalitou produktů.

Pokud si děláte vlastní průzkum prodejců, zaměřte se na informace týkající se výrobců oken. Zjistit přesné informace ihned není tak snadné, jak se zdá. Pokud prodejce neuvádí výrobní firmu, či partnera přímo na svých webových stránkách, můžete se na tuto informaci dotázat přímo, nebo se k požadovaným informacím dopídit jinými cestami.

Jako příklad uvedeme dvě firmy nabízející zdánlivě stejný produkt, výrobce se však liší.

Na webové stránce firmy Okna Macek, se uvádí, že se jedná o okna firmy KBE. Dnes se pod značkou KBE nabízí identický profilový systém Profine 76, jako pod značkami Trocal a Kömmerling. Zjevně se tedy jedná o produkty Profine.

Rozdíl je právě v zemi výroby. Produkty profine značky Kömmerling garantují výrobu v Německu. Taková okna zakoupíte například od firmy PVC OKNA s.r.o..

Díky registrovaným výrobkům v programu Nová zelená úsporám si můžete ověřit, že nabízené produkty firmou Macek vyrábí polská firma ZPHU „ALSECCO“ SP. O.O., Nisa, Polsko.

Nová zelená úsporám a záruční doba

Další ukazatel může být registrace prodejce, či výrobce v programu Nová zelená úsporám. Jakékoliv další certifikace zaručí spolehlivost a kvalitu nabízených produktů. Je však třeba si důkladně ověřit certifikaci konkrétních produktů, o které máte zájem. Všechny nabízené produkty totiž nemusí na certifikaci dosáhnout.

Zmíněná PVC OKNA s.r.o. jsou prověřený místní výrobce, certifikovaný partner Profine a v současné době již zřejmě největší výrobce oken v Moravskoslezském kraji. Mají veškeré zázemí a potřebný servis. Díky certifikacím si můžete ověřit, kdo přesně okna vyrábí, tedy německá firma Kömmerling. Samostatné certifikáty jednotlivých řad oken a dveří informuje o kvalitě nabízených produktů. Firma Macek neuvádí žádné certifikace a již před lety uzavřela vlastní výrobu. Nabízí sice záruku 10 let, ale servisní garanci uvádějí pouze 6 měsíců, což je velmi málo.

Garantované vlastnosti a srovnání

Kromě zmíněných informací rovněž doporučujeme vzájemné srovnání nabízených produktů.

Zdánlivě stejné produkty nemusí vykazovat stejné vlastnosti. Například PVC OKNA s.r.o. garantuje izolační vlastnosti Uw=0,77, firma Macek Uw=0,88.

Pokud máte konkrétní představu, jaký profil oken je pro vás vhodný, udělejte si srovnání jednotlivých firem v těchto bodech:

  • Firma – historie, certifikace, reference
  • Výrobce okenních profilů, kování a dalších doplňků
  • Kvalita jednotlivých produktů, izolační a hlukové vlastnosti, tepelné mosty a jiné
  • Cena za produkt
  • Doplňkové služby, garance a servis

Jak jsme zmínili již na začátku, investice do oken není zrovna malá položka v rodinném rozpočtu a je třeba si ji dobře promyslet. Skutečně kvalitní okna vám budou sloužit déle, garantovaná firma zajistí kvalitní servis, nebo případnou pohodlnou reklamaci. Díky zaručeným izolačním vlastnostem poskytnou větší komfort a úspory na poplatcích. V případě investic do budoucna se jistě vyplatí připlatit si za kvalitu a ušetřit na takovém vybavení, které má obecně kratší životnost, jako jsou například sedací soupravy.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*