Co potřebujete vědět, než začnete vybírat interiérové dveře

Co potřebujete vědět, než začnete vybírat interiérové dveře



Při zařizování bytu či domu jsou interiérové dveře významným stylotvorným prvkem. Při jejich výběru bychom měli postupovat velmi obezřetně, protože jejich případná výměna není úplně jednoduchá. Před volbou interiérových dveří byste si měli ujasnit, v jakém stylu plánujete zařídit interiér a podle toho zvolit styl dveří tak, aby dveře zařízení interiéru stylově doplňovaly.

Základní otázkou je konstrukční typ dveří. Záleží jen na Vás, jestli si vyberete dveře klasické, pověšené na panty do vestavěné zárubně, buď tzv. otočné, nebo kyvné, tzv. lítačky, které se pomocí speciálního pantu otevírají na obě strany,  anebo méně typické posuvné dveře, které se posouvají po stěně anebo se zasunují do stěny, do takzvaného stavebního pouzdra a šetří místo ve stísněných prostorech.

Většina dodavatelů nabízí také speciální typy interiérových dveří – protipožární, kouřotěsné anebo protihlukové.

Dalším kritériem, které při výběru interiérových dveří budete muset vzít v úvahu, je materiál, z kterého jsou dveře vyrobené a dále jejich povrchová úprava a barva.

Nejobvyklejší materiály pro výrobu interiérových dveří jsou dřevo, sklo a kombinace dřeva a skla. Za pevnost a odolnost interiérových dveří ručí vnitřní konstrukce a materiál na jejich povrchu. U prosklených dveří je to navíc skleněná výplň.

Základ vnitřní konstrukce interiérových dveří tvoří jejich obvodový rám, který zajistí pevný tvar a tuhost dveří. Nejčastěji je z MDF desky, tedy ze slisovaných dřevěných vláken. Druhou variantou je rám z masivního dřeva. Největší plochu ve vnitřním rámu dveří zaujímá dveřní výplň, která v podstatě určuje vlastnosti dveří. Na výběr máme tři základní typy výplnívoštinu a odlehčenou dřevotřískovou desku s otvory pro interiérové dveře a plnou dřevotřískovou desku pro dveře bytové a speciální.

U dřevěných dveří jsou nejobvyklejšími povrchovými úpravami přírodní dřevěné dýhy, laminátový povrch, fólie a lak. Tyto povrchy se od sebe liší svojí odolností, barevností a cenou.

Nejklasičtějším způsobem povrchové úpravy dřevěných dveří a zárubní jsou přírodní dřevěné dýhy. Jejich povrch vyžaduje citlivý a opatrný přístup při údržbě a čištění dveří. Dřevěné dýhy jsou barevně nestabilní a nejsou odolné vůči vlhkosti nebo změnám teploty.

Speciální laminátový povrch CPL je mimořádně odolný proti poškrabání, slunečnímu záření i vlhkosti, vhodný pro místa s velkou zátěží. Laminátové fólie jsou v nabídce v několika tloušťkách a v mnoha dekorech od imitace struktury dřeva až po jednobarevné a metalické odstíny. Vysokotlaký laminát HPL, který je ještě odolnější, se používá spíše pro povrchy venkovních bytových dveří.

Novinkou je esteticky špičkové řešení laminátové povrchové úpravy SOLO 3D, které je stejně odolné jako povrch CPL a současně dokonale imituje strukturu přírodního dřeva. Výrobcem tohoto povrchu je SOLODOOR.

Lakovaný povrch v různých barevných variantách s možností potisku je další variantou povrchové úpravy interiérových dveří.

Nejlevnější, ale i nejméně odolnou variantou povrchové úpravy interiérových dveří jsou fólie z impregnovaného papíru. Nízká odolnost vůči oděru a mechanickému poškození plně odpovídá nízké ceně této povrchové úpravy.

SKLENĚNÉ INTERIÉROVÉ DVEŘE prosvětlí prostory vašeho bytu či domu a současně dodají interiéru nádech luxusu. Pro udržení soukromí můžete zvolit skleněné dveře z mléčného či kouřového skla anebo můžete dveře dekorovat pomocí designových samolepicích fólií. Skleněné dveře jsou velmi elegantním řešením pro ty nejmodernější interiéry. Pro jejich výrobu se používá bezpečnostní kalené sklo, které je pětkrát odolnější vůči nárazu, než sklo obyčejné a jeho rozbití při běžném používání v bytě je téměř nemožné.

Pokud uvažujete o výběru interiérových dveří, zkuste si vybrat nejvhodnější materiál, typ a povrchovou úpravu pomocí konfigurátoru dveří na www.sestavsidvere.cz




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*