Vyzkoušejte solární ohřev vody a ušetřete

Vyzkoušejte solární ohřev vody a ušetřete

V rámci úspor se stále více hovoří o využití solární energie. Tento způsob se jeví jako cenově výhodný, ale na samém začátku vyžaduje určitou investici. Při výběru vhodného řešení pro solární ohřev vody je tak potřeba zohlednit hned několik různých parametrů a promyslet technické aspekty tohoto zařízení.

Správný výběr zásobníku

Aby byl ohřev užitkové vody skutečně efektivní, bude potřeba solární panel a k tomu zásobník. Právě výběr vhodné velikosti zásobníku na vodu může být klíčový. Běžně se volí varianty s 80 až 100 litry vody na člověka. Správné parametry se odvíjí od počtů členů v domácnosti. Díky vhodnému výběru bude ohřev vody skutečně efektivní a nijak se to neprojeví na případném snížení komfortu.

Klíčová je i velikost plochy solárního kolektoru

Aby celý systém správně fungoval, jsou potřeba solární kolektory pro zachytávání energie ze slunečního záření. Zde je vhodné orientovat se při jejich velikosti právě na počet členů v domácnosti. Obecně se tak doporučuje počítat s tím, že pro jednu osobu stačí kolektor o velikosti zhruba 1 až 1,5 metrů čtverečních. Samozřejmě však záleží také na parametrech střechy a dalších případných technických omezeních pro možnost instalace vhodného řešení. V případě novostavby o solárním ohřevu uvažujte hned v rámci projektu.

Jak solární ohřev vrátí svou cenu a začne být skutečnou úsporou

Cena za ostrovní solární systémy i jiná řešení se velmi liší. Dostat se můžete na 6 000, ale i na 20 000 korun podle konkrétní varianty i velikosti. Roční spotřeba elektřiny pro ohřev vody se v průměru pohybuje kolem 1 000 korun, ale číslo může samozřejmě stoupat. Podle toho je možné určit, za jak dlouho se tato investice vlastně vrátí. Životnost solárního ohřevu vody je však velmi dlouhá, takže rozhodně se může jednat o skvělý způsob zhodnocení nemovitosti.

Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*