Rosení oken a jeho příčiny
Asi spousta lidí se setkala s tím, že se jim na podzim a v zimě rosí okna. Pokud vám tento nešvar vadí, prozradíme vám, čím je způsoben. Zároveň vám popíšeme, jak ho můžete v maximální možné míře minimalizovat a odstranit. Jestliže v tomto směru chcete vědět více, začtěte se do následujících řádků.
Běžný fyzikální jev
Rosení oken v zimě určitě neznamená, že máte něco v nepořádku s okny nebo nemovitostí obecně. I když k tomu spousta věcí může přispívat. K rosení dochází především vlivem odlišných teplot venku a vevnitř v kombinaci s vlhkostí. Pokud je jí uvnitř nemovitosti více a venku je zima, dochází k rosení oken.
Velice často se s takovým jevem můžete setkat v ložnici, kde spíte a tím pádem zde vznikne větší vlhkost. Dalším typickým příkladem je sprchování teplou vodou nebo vaří bez odvodu páry z místnosti ven. Všude tam vzniká vlhkost v nadměrné míře. Dalším příkladem je také sušení prádla a s tím spojené nedostatečné větrání.
Předejděte rosení oken
Pokud se chcete zbavit rosení oken, začněte například tím, že vyměníte stará okna za nová. Dalším krokem by mělo být větrání. Určitě zapomeňte na obvyklé otevírání mikroventilace v zimě. Ta má v tomto období negativní vliv na rosení oken. Využitelná je spíše v létě. Naučte se větrat krátkodobě a pořádně, čímž se zbavíte přebytečné vlhkosti v interiéru. Nápomocny vám v tomto směru mohou být například větrací systémy. Typickým příkladem je rekuperace nebo větrací klapky.
Z výše uvedených řádků také vyplývá, že rosení oken omezíte třeba sušením prádla v interiéru. Efektivnější je použití sušičky. A podobným způsobem můžete upravit i další každodenní návyky. Když eliminujete rosení oken, zbavíte se také nežádoucí tvorby plísní kolem nich. Jedno souvisí s tím druhým. Rozhodně zapomeňte na nejrůznější reklamy v podobě přípravků zabraňujících rosení. Ty jsou na tento fyzikální jev krátké.
Přidat komentář k článku