Jak ušetřit při stavbě nízkoenergetických montovaného domu

Jak ušetřit při stavbě nízkoenergetických montovaného domu



Nízkoenergetický rodinný dům nemusí stát majlant. Na jeho stavbě je možné ušetřit například snížením podlahové plochy, zjednodušením původního stavebního plánu, upuštěním od nejmodernějších technických výdobytků, nebo přiložením ruky k dílu a realizací některých stavebních prací svépomocí.

Do stavby nízkoenergetického domu nedoporučujeme pustit se na vlastní pěst. Většinou i stavební firmy, které vám postaví nízkoenergetický dům na klíč nabízejí různé varianty stavby. Takzvaná stavba domu skoro na klíč umožňuje budoucímu majiteli realizovat některé stavební úkony samostatně. Jednodušší stavební práce, například montáž vnitřních dveří, vnitřní úpravy stěn, malování, pokládka podlah, nebo realizace keramických obkladů stěn nemusí být nutně realizována odbornou stavební firmou a klidně je může udělat i zručný majitel stavby. Kvalitu domu to nijak nesníží, ale na rozpočtu to ušetří slušnou částku. Nedoporučujeme však svépomocí pořizovat nosné části konstrukce, hydroizolaci, či jiné důležité části domu. V konečném důsledku se takto může stavba neodbornými zásahy zbytečně prodražit.

Pokud tedy nechcete mít nízkoenergetický dům postavený na klíč a jen se do nového domu nastěhovat, měl by být prvním krokem při výstavbě správný výběr stavební firmy, která vám umožní dokončit si rodinný dům podle vašich představ. Firma by měla mít zkušenosti se stavbou nízkoenergetických domů, abyste předešli zbytečným komplikacím při stavbě. Zkušená firma vám bez problémů poradí i při výběru dobrého projektu podle vašich požadavků, který následně zrealizuje.

I přesto, že při stavbě domu chce každý ušetřit co nejvíce financí, na použitých stavebních materiálech šetřit nedoporučujeme. Každý nedostatek se časem projeví a přinese s sebou velké investice spojené s opravou škod. V případě nekvalitní izolace domu se mohou projevit velké úniky tepla a původně nízkoenergetický dům se promění na energeticky velmi náročný dům. Rovněž je třeba klást důraz na výběr kvalitních plastových, či dřevěných oken, které jsou častou příčinou velkých tepelných úniků.

Při stavbě nízkoenergetického domu tedy platí, že byste měli zvolit co nejjednodušší, ideálně čtvercový půdorys, který je z energetického hlediska nejvýhodnější. Minimalizací plochy obvodových stěn ušetříte jednak na materiálu potřebném pro jejich výstavbu a izolaci, jakož i snížíte tepelné ztráty do okolí. Topení tedy bude efektivnější. Dbejte na použití kvalitních oken, dveří a izolačních materiálů. Pouze tak bude váš dům schopen plnit funkci nízkoenergetického domu. Svépomocí si realizujte jen stavebně méně náročné úkony, od kterých nezávisí statika, nebo izolační vlastnosti domu, ale dokážete nimi rozpočet snížit.

Při dodržení těchto zásad budete mít z bydlení v novém nízkoenergetickém domě požitek a radost ještě dlouho po jeho dokončení.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*