Nejčastější choroby okurek. Jak na ně příští rok vyzrát?

Nejčastější choroby okurek. Jak na ně příští rok vyzrát?Pěstování a ochrana okurek patří k náročnějším úkolům pro zkušenější pěstitele. Ačkoliv jsou semena okurek snadno dostupná, jejich výsadbou péče rozhodně nekončí. Okurky patří k rostlinám náchylným k nejrůznějším chorobám a houbovým a virovým infekcím. Přípravky na ochranu rostlin a proti škůdcům by tedy ve vašem zahradnickém arzenálu neměly chybět.

4 běžné choroby

Mezi nejčastější choroby okurek patří bezesporu padlí. Projevuje se jako bílý prášek na listech rostlin, nejprve ve formě malých skvrn, které se postupně zvětšují. Padlí má vliv na růst plodů, předčasné opadávání listů a chřadnutí rostlin. Pokud ho zpozorujete, aplikujte fungicidní postřiky a snažte se vyhýbat namočení listů při zalévání.

Plíseň se často objevuje v období sucha při vysokých teplotách. Plíseň má podobu žlutých skvrn viditelných z obou stran listu, které se postupně začnou rozpínat i na řapíky a výhonky. Pokud už je rostlina středně těžce či těžce napadená, nezbývá, než ji vytrhnout, aby se plíseň nemohla šířit. Jinak aplikujte speciální fungicidy a vždy sterilizujte zahradní nářadí, které s okurkami přijde do styku.

Okurkovou mozaiku přenášejí mšice spolu s mízou nemocných rostlin. Příznaky se nejprve objeví na mladých listech, které se začnou svrašťovat a deformovat. Objevíte na nich i světlé žilky. Rostliny celkově působí zakrněle, květy vykazují známky abnormalit a plody jsou pokryté žlutými skvrnami a nevzhlednými bradavicemi. Poškozené rostliny přestávají plodit. Veškeré kontaminované rostliny je nutné odstranit a dekontaminovat půdu, například pomocí páry.

Bakteriální skvrnitost okurek se projevuje průsvitnými žlutohnědými skvrnami ohraničenými listovými žilkami. Při vyšší vlhkosti se uvolňuje bakteriální sliz, který po uschnutí vytváří stříbřitý povlak. Bakterie napadají cévní systém rostlin, což brání transportu vody. Skvrnitost zničíte pouze likvidací zasažených rostlin a aplikací insekticidních postřiků.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*