Pryč s jednorázovými plasty! Sáčky vyměňte za vaukové dózy a „PETky“ za vodu z kohoutku

Pryč s jednorázovými plasty! Sáčky vyměňte za vaukové dózy a „PETky“ za vodu z kohoutku



V současné době plave ve světových oceánech a mořích více než čtvrt milionu tun plastového odpadu. Když k tomu připočteme skutečnost, že jedné plastové lahvi trvá zhruba 450 let, než se rozloží, nejsme daleko od globálního problému. Smutnou skutečností je i to, že kontaminovaná je také pitná voda. Zhruba čtyři pětiny pitné vody totiž obsahují mikroplasty – maličkaté plastové částice a vlákna, která nalezneme v nejhlubším místě naší planety i na nejodlehlejších ostrovech světa. Jak tuhle skutečnost ovlivnit? Stačí změnit svoje nakupovací a stravovací návyky.

Ročně sníme desetitisíce částic mikroplastů

Alarmující skutečností je to, že nejvíce těchto miniaturních plastových částeček pozřeme společně s kupovanou a v plastu balenou vodou. Pokud člověk pije pouze vodu v PET lahvích, ročně do svého těla vpraví neuvěřitelných 130 000 částic mikroplastů. Jen pro srovnání – pokud vyměníte balenou vodu za tu kohoutkovou, ulehčíte nejen peněžence a životnímu prostředí, ale také svému zdraví. Z kohoutkové vody totiž ročně přijmete „pouze4 000 kusů plastu. Číslo to samozřejmě není zanedbatelné, v porovnání s vodou v plastových lahvích jde ale o markantní rozdíl.

Nechutná vám kohoutková voda? Její chuť vylepší filtrační konvice

Nepřekonatelným problémem pro celou řadu z nás je typický chlorovaný zápach, který vzniká úpravou pitné vody. Na některých místech v ČR tenhle odér prakticky neucítíte, jinde je jeho zápach nepřehlédnutelný. Čím je to způsobeno? Nepochybně rozdílnou kvalitou vody v různých částech České republiky. Zatímco někde teče lidem z kohoutku voda, jejíž kvalita je srovnatelná s kvalitou vody kojenecké, jinde se potýkáme s nevábně vonící tvrdou vodou, způsobující typický vodní kámen. Naštěstí ale existují způsoby, jak se zápachu i tvrdosti jednou pro vždy zbavit. Jsou jím filtrační konvice.

Filtrační konvice a vakuové dózy šetří naše peněženky i životní prostředí

Filtrační konvice jsou vybaveny speciálními filtry, které vylepšují chuť i kvalitu vody. Jeden filtr zvládne v průměru přefiltrovat až 150 litrů vody. Pak je následně potřeba ho vyměnit za nový. Byť jde o investici navíc, v porovnání s nákupem balené vody jde o mnohonásobně výhodnější variantu. Když k tomu připočteme ještě benefit, týkající se životního prostředí, je na místě o téhle variantě vážně uvažovat. Dalším způsobem jak minimalizovat nákup jednorázových plastů a zároveň snížit množství potravinového odpadu, je pořízení vakuových dóz. Vakuové dózy uchovají potraviny 3x – 5x déle čerstvé. Jejich nákupem odpadá balení potravin do umělých fólií, kde stejně dříve či později podlehnou zkáze.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*