Nejčastější chyby, které dělají začínající i zkušení chovatelé slepic

Nejčastější chyby, které dělají začínající i zkušení chovatelé slepicAsi se všichni shodneme na tom, že domácí vajíčka jsou s těmi kupovanými naprosto nesrovnatelná. Pokud máte chuť pustit se do vlastního malochovu slepic, poradíme vám, na co dát před jeho založením pozor. Tohle jsou nejčastější chyby, které (často nevědomky) dělají začínající i zkušení chovatelé.

Nedáváte slepicím dostatek prostoru

Aby se u vás slepičkám dobře žilo a snůšky odpovídaly představám, je potřeba jim zařídit potřebný komfort. Pamatujte, že každá slepice pro svůj spokojený a produktivní život má mít k dispozici alespoň 5 m2 velký prostor ve výběhu a další dva metry čtvereční v kurníku. Pokud prostor nechcete složitě odměřovat, poohlédněte se po již hotových kurnících pro slepice, u kterých je vždy uvedena maximální kapacita.

Špatná orientace kurníku

Slepice potřebují dostatek světla. Pokud se je rozhodnete chovat v kurníku, je vhodné ho orientovat k jihu nebo k jihovýchodu, kam by mělo směřovat také jeho okno. Nezapomeňte ale ani na dostatek stínu, který obyvatelky kurníku ocení zejména během horkých letních dnů. Část kurníku by měla být stíněná stromy nebo alespoň vzrostlým keřem.

Špatné, nebo dokonce žádné vybavení

Kurník bude slepicím sloužit nejen k ochraně před šelmami a dalšími predátory, ale také k odpočinku a snášení vajec. Proto by měl být odpovídajícím způsobem zařízený. Jeho součástí by měly být minimálně bidýlka (hřady), ale i trusník, snášková hnízda, vhodná podestýlka (sláma, popel nebo dřevěné hobliny) a napáječka. Slepice také musí mít k dispozici dostatek popela na tzv. popelení, které je zbavuje vnějších parazitů nebo nadbytečného tuku v peří.

Nekvalitní strava a nedostatečná péče

Pokud si myslíte, že vašim slepicím budou stačit zbytky z kuchyně a nějaká ta tráva ze zahrady, šeredně se pletete. Aby dobře snášely chutná a kvalitní vejce, je potřeba jim čas od času přilepšit. Mladé kuřice potřebují krmnou směs s označením K3, nosnice zase N2. Do jídelníčku jim zařaďte také nějaké obiloviny a vitamíny (např. naklíčené obilí). Kurník pro slepice též vždy 4x do roka vystříkejte přípravkem Bio Kill a nově pořízené slepičky nechte pár dní na samotce. Občas se vyplatí nechat zkontrolovat i slepičí trus, případně zahájit včasnou léčbu.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*