Plánujete pořízení rodinného domu? Pomůže vám program Nová zelená úsporám

Plánujete pořízení rodinného domu? Pomůže vám program Nová zelená úsporámProgram Nová zelená úsporám, který spravuje Ministerstvo životního prostředí, není určen jen pro rekonstrukce nemovitostí, ale pomáhá také s koupí nízkoenergetických pasivních domů. Jestliže nákup takové stavby zvažujete nebo jen uvažujete o investici do fotovoltaiky nebo rekuperace, neváhejte se do programu přihlásit a o dotaci požádat. Získáte tak jednorázově částku na pořízení budovy podle toho, jaké parametry stavba nabízí. Čím úspornější a nízkoenergetický dům zvolíte, tím vyšší bude také příspěvek.

Myslete na budoucnost

Nízkoenergetická stavba se může zdát na začátku jako vyšší investice, ale do budoucna se vyplatí. Šetří totiž zejména přírodu díky nižší spotřebně energií a využití obnovitelných zdrojů, ale také vaše roční výdaje za elektřinu a vytápění. Díky programu Nová zelená úsporám také můžete počáteční náročnou investici snížit. Výše příspěvku se pohybuje od 300 000 do 450 000, a to podle toho, jakou zvolíte stavbu.

Kromě koupě rodinného domu můžete ušetřit i na dalších prvcích, jako je například zelená střecha, kde v současnosti program přispívá 800 Kč na metr čtvereční, ale v letošním roce se počítá se zvýšením této částky. V pasivním domě lze využívat také teplo z odpadních vod, na což Nová zelená úsporám přispívá až hodnotou 5000 Kč.

Podle čeho se odvíjí výše příspěvku

Program Ministerstva životního prostředí sleduje především roční potřebu tepla na vytápění, neobnovitelnou primární energii, součinitele prostupu tepla, průvzdušnost, nejvyšší denní teplotu vzduchu v letním období a nutná je také povinná instalace nuceného větrání.

Zažádejte si o příspěvek včas

V případě, že si o takovou dotaci chcete požádat, musíte být prvním majitelem domu. Nezapomeňte také na skutečnost, že je nutné se stát vlastníkem maximálně rok po kolaudaci. Při pořizování rodinného domu na všechna tato data myslete. Pak už stačí jen vyplnit formulář online a zažádat o příspěvek do konce roku 2021.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*