Nové štítkování spotřebičů přináší větší přehlednost
Energetické štítky jsou nedílnou součástí mnohých domácích spotřebičů. Vzhledem k tomu, že v jejich značení byl v posledních letech poměrně chaos, rozhodla se Evropská komise pro změnu. Březen 2021 přinesl obměnu starého značení. Pokud nevíte, čeho se přesně týká, prozradíme vám to v následujících řádcích.
Jaké spotřebiče mají štítky?
Aktuálně je označených pět skupin moderních spotřebičů, které můžete využívat v jakékoliv domácnosti. Hlavní kategorie tvoří myčky nádobí, pračky, kombinované pračky se sušičkou, chladničky, mrazničky a vinotéky.
Se štítkováním spotřebičů se setkáte i u svítidel, což hraje z pohledu spotřeby taktéž významnou roli. Do zmiňovaných kategorií spotřebičů patří ještě elektronické displeje. Typickými příklady jsou monitory od počítačů nebo televizory. Štítkování pochopitelně zasahuje i do komerční oblasti, kde lze hovořit o chladicích zařízení a jiných.
Co se mění s novým štítkováním spotřebičů?
Do určité míry došlo k obměně některých údajů prezentovaných na jednotlivých štítcích. Ty aktuální by měly mít větší informační hodnotu a jednoduše v nich najdete vše, co je zapotřebí. Stále platí, že nejnižší spotřebu mají spotřebiče A a tu nejhorší naopak spotřebiče s označením G. Podstatná je hlavně informace o tom, že se ruší podrobnější dělení typu A+, A++, A+++ a podobně. Nyní budou jednotlivé kategorie dány jedním označeným písmenem.
Pro doplnění ještě zmíníme, že byla upravena metodika měření výsledných hodnot, které se objeví na energetickém štítku. Kromě energetických hodnot jsou uváděny i neenergetické hodnoty přínosného charakteru. Ty mohou pomoci zákazníkovi při rozhodování se, jaký spotřebič si vybere. Nechybí ani QR kód přinášející možnost zobrazit si všechny potřebné údaje v elektronické podobě. V tomto směru jde štítkování spotřebičů zkrátka kupředu.
Přidat komentář k článku