Nezapomínejte na jarní prořezávání stromků

Nezapomínejte na jarní prořezávání stromkůshell_ghostcage / Pixabay" />Jestliže máte na zahradě nějaké stromky, neměli byste s příchodem jara, potažmo po celý rok zapomínat na jejich pravidelnou údržbu. Ta spočívá především v důkladném a správném prořezávání. Právě tento proces se sebou přináší spoustu kladných věcí. Odměnou se vám pak stanou zdravé a dobře kvetoucí či plodící stromy.

Pokud se tedy chcete pustit do řádného prořezávání, připravte si nůžky na menší větvičky a pilku na ty větší. Můžeme se pustit do práce.

Stromy odolné mrazům

Když si budete vybírat stromy, které na jaře prořezat jaké první, zaměřte se na ty odrůdy, jež jsou odolnější vůči mrazům. Právě takové stromky se stanou vaší odrazovou metou, ať už jde o ty ovocné nebo jakékoliv jiné. Myslete na to, že právě pravidelné prořezávání zbaví stromů jakéhokoliv mechu a podobných neduhů.

Prvním pravidlem by se vám měl stát vhodný řez. Ten realizujte vždy šikmo nad pupenem. Právě to zapříčiní, že dojde k jeho velice rychlému zahojení. Zároveň prořezem můžete formovat tvar vašeho stromku. Rychlost hojení do jisté míry ovlivňují také nejrůznější stromové vosky.

Vždy se snažte udržovat optimální poměr mezi většími a tenčími větvemi, aby strom nejenom dobře vypadal, ale měl vůbec i kvalitní a dokonalou strukturu. Při prořezávání se snažte o to, aby vám větve neprorůstaly nad sebou, což by v budoucnu mohlo ovlivnit následné plození.

Nakonec zbývá důkladný úklid

V okamžiku, kdy pracně prořežete celý sad nebo stromky na zahradě, neměli byste opomíjet ještě na poslední krok. A tím je pochopitelně následný úklid větví. Všechny prořezy posbírejte a spalte nebo vložte třeba do štěpkovače. Tento proces se mimo jiné provádí nejenom kvůli výslednému vzhledu zahrady, ale i z jiného důvodu. Povalující se větvičky totiž mohou lákat divokou zvěř ke stromům, které by vám pak okusovala. To se týká především větších a otevřených sadů.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*