Blíží se zima. Máte nejvyšší čas naučit se správně větrat!

Blíží se zima. Máte nejvyšší čas naučit se správně větrat!Užijte si pár posledních teplých dní, neboť zanedlouho rtuť na teploměru na několik dlouhých měsíců klesne k hodnotám, které nás přimějí topit. A ruku v ruce s tím i zavřít okna, která byla doposud permanentně otevřená, byť třeba jen na větračku. Mějte však na paměti, že větrání je důležité po celý rok – má zcela zásadní vliv na celkový komfort bydlení, a to nejen z důvodu optimálního poměru kyslíku ve vzduchu. Dochází při něm k odvětrání škodlivin uvolňujících se z nábytku, podlahy a dalších ploch ošetřených barvu či lakem.

Pravidelné větrání v chladnějším období roku je důležité také z důvodu regulace vzdušné vlhkosti. Příliš vlhký vzduch vede ke vzniku plísní, které se rychle šíří po celé domácnosti a způsobují nepříjemná onemocnění a respirační potíže. Řešení představuje suchý zimní vzduch, avšak pouze v takové míře, aby příliš nechladil vyhřátý interiér. Pro zachování co největšího množství tepla je ideální větrat po dobu dvou až pěti minut, a to okny otevřenými dokořán.

dum zahrada nabytek.cz inventer cz

Budete-li větrat byť jen lehce pootevřenými okny, výměna vzduchu nebude ani zdaleka tak efektivní. V případě nepřetržitě otevřené větračky pak logicky uniká teplo. Nehledě na fakt, že se na okenních rámech kondenzuje vzduch.

Jak často v chladnějším období větrat?

Co se týče optimální frekvence větrání, v praxi závisí na množství faktorů. Především na parametrech těsnosti daného objektu a počtu osob v místnosti. Zatímco v nezatepleném starším domě je vhodné intenzivně vyvětrat dvakrát až třikrát za den, v neprodyšné novostavbě může být nedostatečné i dvakrát tak časté větrání.

Mějte doma pohodu díky řízenému větrání

Perfektním pomocníkem, který udrží ideální vlhkost vzduchu a zároveň výrazně zvýší jeho kvalitu, je systém decentrálních větracích jednotek. Řízené větrání probíhá automaticky a nepřetržitě, vždy s ohledem na aktuální stav v dané místnosti.

Moderní decentrální větrací jednotky lze instalovat do staršího domu i novostavby. Oproti klasickému centrálnímu systému řízeného větrání nevyžadují realizaci rozvodů vzduchu a jednoduše se udržují. Více se o nich dozvíte na inventer.cz.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*