Dveře dělají dům – jaké vybrat a na co si dát pozor?

Dveře dělají dům – jaké vybrat a na co si dát pozor?Dveře u domu a do jednotlivých místností jsou branou do vašeho světa soukromí. Současně jsou úplně první věcí, které si návštěvník při příchodu všimne. Ne nadarmo se proto říká, že dveře dělají dům. Mohou totiž interiér pozvednout, ale také lidově řečeno zcela zazdít. Výběr dveří bychom neměli ponechávat náhodě a plánovat bychom je měli dokonce už před zahájením samotné stavby domu. A jak dveře vybírat, na co si případně dát při jejich pořizování pozor?

Kde budou?

Při výběru dveří byste se měli zamyslet, do které místnosti je chcete umístit, jak velké budou a co mají kromě vzhledu splňovat. Interiérové dveře totiž neslouží jen k uzavření prostoru jednotlivých místností, ale izolují od hluku (dveře do ložnice) nebo oddělují prostory s různými teplotami, příp. vlhkostí (dveře do koupelny). Ve fázi stavby je tedy nejdůležitější rozměr, zda se budou normálně otevírat ke zdi/do prostoru nebo budou posuvné, a jejich funkce. Od toho se odvíjí další výběr.

dum zahrada nabytek.cz truhlarstvi marek cz

Jak budou vypadat?

Po prvotním určení se již můžete zaměřit na design. Kromě různých dekorů, barev a motivů si lze vybrat dveře se skleněnými průhledy. Odstín dveří by měl ladit se zárubněmi a je vhodné je vybírat společně. Zároveň je nutné, aby při montáži již hotových dveří a zárubní byly položené podlahy a byly hotové malby nebo tapety. Barevný odstín dveří je vhodnější vybírat přímo na vzorkovně, rozlišení na obrazovkách nebývá nejvěrnější. Barvu dveří je možné sladit s podlahou nebo naopak vybrat kontrastní. Takové dveře vyniknout dobře v prostoru, naopak decentnější s prostorem splynou. Obdobně lze nechat splynout dveře do šatny z ložnice nebo z kuchyně do spíže.

dum zahrada nabytek.cz truhlarstvi marek cz

Z jakého materiálu?

Investice do dveří a zárubní patří k největším v interiéru. Kvalitní dveře stojí nemalé peníze, je proto vhodné se obrátit na odborníky, kteří poradí nejen s výběrem dekoru, odstínu, ale hlavně materiálu. V truhlářství Praha umí vyrobit dveře typických rozměrů z masivu i dýhy, individuálně dokáží vyřešit atypické rozměry, posuvné, skládací, ale i otočné dveře. Po výběru samotných dveří se nakonec zaměřte na výběr klik a kování. A vybírejte pečlivě, klika musí nejen dobře padnout do ruky, ale klika a kování dodají dveřím šmrnc a v celkovém vzhledu dveří hrají velkou roli.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*