Leguán a jeho chov v zajetí
Mezi nejznámější druhy ještěra z čeledi leguánovitých patří leguán zelený (latinsky lguana iguana). Jak se o něj starat, aby prospíval?
Jak již název napovídá, barva jejich kůže bývá zelená ovšem někdy také našedlá. Jejich typickým znakem je podélný hřeben na hřbetě. Pochází z oblasti tropické Střední a Jižní Ameriky. Přebývá na vysokých stromech a proto jim musíme v domácím chovu přizpůsobit terárium. Mnoho začínajících chovatelů si při pořizování tohoto „domácího mazlíčka“ neuvědomí, že tento může dorůstat až do 2 metrů délky. Nutno také podotknout, že při vhodných podmínkách se tento ještěr může dožít v zajetí více než až 15 let. To znamená, že je to úvazek na hodně let. Proto si musíme rozmyslet, zda je opravdu budeme chtít chovat.
Terárium
Zde se můžeme rozhodnout, zda leguána chovat v menším teráriu s možností volného pohybu po pokoji nebo terárium velké, kde bude mít zvíře dostatek místa. Určitě bychom měli terárium situovat na výšku, jelikož jak ji bylo řečeno, leguán je stromové zvíře. Určitě by mělo být dobře větrané a mít dostatečnou vlhkost.
Rozměry terária
Co se týká rozměrů, mláďatům postačí terárium o rozměrech 60x50x80 cm a pro pohlavně dospělého jedince by to mělo být terárium o rozměrech cca 200x100x200 cm. Mezi základní technické vybavení určitě patří k zajištění světla a tepla více-spektrální žárovky, případně i topné žárovky, jelikož leguán je závislý na okolní teplotě. Jen při vhodně zvolené teplotě jsou schopni nastartovat svůj organismus.
Jaká teplota je ta správná?
Určitě by se v teráriu mělo nacházet místo s teplotou cca 40 °C. Okolní teplota by však měla být nižší, cca 30 °C a noční asi 25 °C. A jelikož by zvířeti chybělo sluneční záření, musíme v teráriu nainstalovat UVB žárovku, která nám bude sluneční svit simulovat. UVB záření nám pomáhat nejen vytvářet vitamín D, ale pomáhá také při fungování metabolismu. Dobrou vychytávkou je také rosící zařízení, které nám nahrazuje déšť.
Podloží
Ve vybavení terária bychom neměli opomenout podloží, kterým je nejčastěji kůra, štěpka nebo i kokosová kůra. A nejen jako dekoraci lze použít rozvětvené kořeny, po kterých mohou zvířata šplhat.
Potrava
Mladého jedince krmíme 2x denně a dospělé zvíře stačí krmit 1x denně. Leguán zelený je výhradně býložravý ještěr. Základem stravy jsou listy zeleně (např. pampeliška), dále je to zelenina, ovoce (čekanka, polníček, kapusta, jablko, hruška, banán …). Do stravy můžeme také přimíchat například ovesné vločky nebo různé druhy semínek, ať už slunečnicové nebo třeba lněné a dýňové.
Dnes již ve speciálních obchodech existují krmiva pro leguány, které obsahují všechny potřebné složky.
Přidat komentář k článku