Které prvky byste si měli pořídit při přípravě na zavlažování zahrady?

Které prvky byste si měli pořídit při přípravě na zavlažování zahrady?Zavlažovací prvky nám pomáhají rozvádět vodu po zahradě a zároveň dodávají vláhu trávníku i ostatním rostlinám. Právě díky zavlažovacímu systému se budete moci pochlubit stále zeleným trávníkem i v parném létě, kdy u sousedů budou mít světle žlutá či dokonce hnědá vypálená místa.

Tipy na efektivní provádění zálivky

Zálivku provádějte vždy v chladnější části dne, optimálně ráno a podvečer, kdy je hodnota výparu nejmenší a vy tak ušetříte až 50 % vody. Zalévání v největších denních parnech navíc vede také k teplotnímu šoku, který rostlinám rozhodně neprospívá. Pro pravidelné automatické zalévání můžete zvolit z několika variant. K dispozici je vám automatický zavlažovač, hadice, zahradní pistole či nadzemní postřikovač.

Druhy zavlažovačů

Setkat se můžete jednoduchými pulsními zavlažovači, které se zapíchnou do země a připojí se na hadici napojené na čerpadlo pro závlahy. Obvykle poskytují také možnost nastavit plochu postřiku a tvar zavlažované oblasti. Pulsní postřikovače se hodí na zavlažování záhonů či trávníků kruhových tvarů, případně je potřeba počítat se vzájemným pokrytím ploch vedlejšími zavlažovači. K zahradní hadici se připojují také oscilační zavlažovače, které bývají vybaveny tryskami, které se překlápí ze strany na stranu. Díky tomu jsou ideální k zavlažování pozemku kruhového nebo obdélníkového tvaru. K nastavení času zavlažování pak slouží inteligentní systémy, které si se zálivkou poradí, i pokud jste třeba na dovolené anebo v práci. Zároveň vám ušetří čas, i pokud jste doma, ale nechce se vám trávit své volné chvíle na zahradě.

Ruční zavlažování zahrady jako doplněk automatického systému

Ne vždy je automatický systém kompletním řešením závlahy zahrady. Někdy se zkrátka rozhodnete, že si pořídíte nový záhon tam, kde ještě žádný nebyl. A než se vám podaří zajistit si k záhonu i automatickou závlahu, může se vám hodit zahradní hadice. Nainstalovat ji je totiž snazší než v případě čerpadla pro závlahy, které navíc potřebuje elektrické napájení. Standardní zahradní hadice bývá nejčastěji zakončena zahradní pistolí. Praktické jsou také spirálovité hadice, které se natahují podle potřeby. Chcete-li hadici převážet po zahradě, je praktické pořídit si hadici na vozíku s kolečky. Ještě o krok dále pak postoupíte v případě zahradní hadice se systémem automatického navíjení. Ta se snadno přenáší a ještě snáze navíjí.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*