Rozdělení trubek podle použití

Rozdělení trubek podle použitíTrubky se používají primárně jako konstrukční prvek při stavbě strojů nebo zařízení. Jejich užití je také možné v případě nosného prvku u občanských staveb.

Rozdělení trubek podle použití

O ocelových trubkách se hovoří nejčastěji jako o konstrukčním prvku při stavbě strojů a zařízení. Dále také v souvislosti s nosnými prvky u občanských a průmyslových staveb. Pojďme se podívat na jejich základní rozdělení, které vám pomůže s orientací při výběru.

Závitové trubky

Závitové trubky nabízí velmi širokou škálu využití, které najde uplatnění třeba ve stavebnictví, strojírenství, nebo obecně v průmyslu. Nejčastěji je uvidíte u vedení a rozvodů, tj. kapalin, vzduchu nebo vody. Platí zde ale jistá omezení v případě použití z hlediska tlaku, je proto žádoucí řídit se předepsanými předpisy, které platí pro jednotlivé konstrukce rozvodů.

Závitové spoje

Jedná se o spoje s těsněním v závitech, které se používají pro vodu do teploty 130°C, která musí splňovat přetlak do 0,7 MPa. Nejčastěji je najdeme v provedení černém nebo pozinkovaném.

Izolované potrubí

Izolované potrubí se skládá z dvojice ohebných nerezových trubek, které se používají k vedení teplé vody pro solární instalace. Jsou opatřeny kaučukovou izolací pro menší tepelné ztráty. Trubky jsou vyrobeny z nerezové oceli, která garantuje vysokou životnost. Součástí je elektrická čtyřžilová šňůra, která je chráněna izolací ze silikonu. Trubky je možné nařezat dle potřeb klienta.

Příruby

Pro neznalé, jsou příruby potrubní díly, které se nejčastěji používají ke spojení dvou dílců mezi sebou. Jsou nepostradatelné hlavně v případě výměny dílů nebo zařízení. Trubky jsou v blízkosti spojů nejvíce náchylné, i z tohoto důvodu musí být v tomto místě dobře přístupné k pravidelné kontrole či případné výměně dílu. Mezi nejčastější závady patří nedostatečná těsnost v tzv. přírubovém spoji. Příruby mohou být již součástí trubky v případě odlitku nebo jsou vyráběny samostatně a následně připojovány k trubce dodatečně za pomoci svařovaného nebo závitového spoje.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*