Jak na stavbu kapkovacího zavlažovacího systému svépomocí?
Líbí se vám systémy umožňující zalévat vaši zahradu efektivně? Pak se zamyslete nad instalací některého z automatických zavlažovacích systémů, které vám pomohou rozvést vodu po zahradě, aniž byste se sami museli jakkoliv namáhat. Jedním z nich je systém kapkové závlahy, který si v jednoduché verzi snadno zhotovíte i sami. Stačí si pořídit nezbytné komponenty a vědět, jak na to.
Co budete potřebovat pro stavbu kapkové závlahy?
Systém kapkové závlahy šetří váš čas i peníze. Vybudovat si ho navíc můžete snadno i sami. Potřebujete zdroj vody, hadici a kapkovače. Prvním krokem je najít zdroj vody. Tím může být vodovodní řad, studna, podzemní nádrž nebo dokonce sud na dešťovou vodu. Dalším krokem je připojení hadice ke zdroji vody. Při následné instalaci hadice k rostlinám, musíte postupovat tak, aby otvory v hadici byly nad rostlinami. V případě využití vody ze sudu, nádrže či ze studny, budete muset do systému nainstalovat také čerpadlo pro závlahy. To je samozřejmě nainstalovat do bezprostřední blízkosti zdroje elektrické energie. Pokud nechcete celý systém manuálně zapínat, pořiďte si k němu také časovač.
Jak funguje kapková závlaha?
Kapková závlaha je jednoduchým způsobem, jak zavlažovat vaši zahradu bez námahy. Funguje na principu hadice s kapkovači, která se rozvádí kolem jednotlivých rostlin, keřů, stromů nebo truhlíků. Z otvorů pak v pravidelných intervalech kape voda a zásobuje rostliny. Systém kapkové závlahy si můžete postavit sami z několika jednoduchých komponent, které seženete na každém kvalitním eshopu se sortimentem pro závlahy zahrad.
Stavba kapkové závlahy svépomocí
V první řadě si vezměte kapkovací hadici. Nejčastěji je využívána ta s průměrem 16 mm, která má vždy po 33 cm vestavěný kapkovač. Pořídit si můžete i klasickou hadici a v pravidelných intervalech do ní zhotovit otvory. Do nich je vhodné vložit kapkovače s průtokem 2 nebo 8 litrů za hodinu. Konec hadice lze jednoduše nasadit na kohoutek nebo připojit na jiný zdroj vody. Pro dovedení hadice na místo zálivky můžete využít nadzemní vedení anebo celou soustavu zakopat do země, což je praktičtější, ale samozřejmě pracnější.
Přidat komentář k článku