Znáte příhradové vazníky?

Znáte příhradové vazníky?



Díky modernímu řešení střešních konstrukcí se zkracuje doba stavby a tím pádem se ušetří i finanční náklady. Stavbu není nutné přerušit ani v zimních měsících.

Příhradové vazníky ušetří čas i finance

Nové konstrukční metody, které se uplatňují při novostavbách různého charakteru a druhu mohou významným způsobem uspořit nejen čas, ale také ve velké míře i finanční náklady. Nejvýznamnější posun zaznamenaly v této oblasti krovy, jejichž konstrukce se dnes řeší pomocí příhradových vazníků. Tato metoda byla uvedena do praxe přibližně před padesáti lety.

  • Vzhledem k tomu, že jejich konstrukční provedení probíhá ve výrobních halách, není nutné přerušit práci na stavbě ani v zimních měsících.

Dobrou zprávou také je, že se příhradové vazníky mohou použít prakticky na každou budovu. Při řešení konstrukce krovu tímto způsobem je bezpodmínečné nutné, aby vše ve finále dokonale sedělo. Což znamená, že je zapotřebí přesné měření a s tím související přesné statické výpočty. Vzhledem k tomu, že se v této pracovní fázi využívá nejmodernější výpočetní technika, nemůže v podstatě dojít k chybě.

Díky vazníkům je stavba méně zatížená

Dřevěné vazníky jsou vhodné především u stavby bytového domu s nízkým sklonem střech a také tam, kde se nepočítá s využitím půdních prostor. Ale i tento problém lze vyřešit a vnitřní uspořádání přizpůsobit tak, aby byla půdní vestavba možná.

  • Jedním z hlavních rozdílů mezi tradičním krovem a krovem, který tvoří příhradové vazníky, je především v tom, že vazníky nepotřebují podpěrné body.
  • Základy domu jsou tedy i logicky méně zatěžovány.

Konstrukce krovů s dřevěnými příhradovými vazníky se v současné době využívají především při

  • stavbách rodinných domů
  • řešení nástaveb panelových a bytových domů
  • zastřešení moderně řešených sportovních hal
  • zastřešení výrobních hal a komerčních objektů.

Častou otázkou je, zda se dají dřevěné příhradové vazníky využít na budovu jakéhokoliv půdorysu. Podle odborníků lze skutečně vytvořit střešní konstrukce libovolného tvaru o rozponech do třiceti metrů. 




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*