Zjišťování hmotnosti je nedílnou součástí prakticky v každém průmyslovém odvětví

Zjišťování hmotnosti je nedílnou součástí prakticky v každém průmyslovém odvětvíZjišťování hmotnosti je nedílnou součástí technologických postupů prakticky v každém průmyslovém odvětví. Některé typy váží až s neuvěřitelnou přesností.

Hmotnost je důležitou veličinou

Snad každé odvětví průmyslu potřebuje ke své činnosti váhu. Zjišťování hmotnosti je u některých technologických postupů přímo nezbytností. Není ale možné používat všude váhu univerzální. Proto jsou vyvinuté různé druhy vážících zařízení, které se používají ke speciálním účelům. Váhy určené pro průmyslové účely se vyrábějí převážně z lakované oceli nebo nerezu.

  • Průmyslové váhy dělíme do několika skupin.
  • Nejvíce využívané jsou plošinové vážící mosty PVM buď nadzemní nebo zapuštěné do podlahy (v pomocném rámu).
  • Pro účely živočišné výroby jsou určené dobytčí váhy se zábradlím a dvířky nebo nerezové otvírací mosty.
  • Ty mají výhodu snadné údržby.

Jedním z druhů jsou i nájezdové váhy PNV, které mají odnímatelné nebo integrované nájezdy. Vážení palet je možné na speciálních průmyslových paletových vahách PPV (ve tvaru U).

Váhy mohou ukazovat přesné i přibližné hodnoty

Nejen v mnoha odvětvích průmyslu je zapotřebí zjistit, kolik, která surovina či komponent váží. Naprostou přesností vynikají laboratorní váhy, na kterých se odehrává kontrolní i ocejchované vážení. Přesnost je garantována až na 0,001 gramu.

  • Sběratelé mincí si mohou pořídit praktickou pomůcku, kterou je kapesní model přesné váhy.

Protipólem laboratorních vah jsou závěsné váhy. Ty patří mezi velice robustní zařízení. Pro velká zatížení se využívají jeřábové váhy OCS pro pracovní neobchodní měřidla. Pro úřední vážení jsou určené váhy typu MCW. Slévárny, kde se pracuje při vysokých teplotách mají k dispozici speciální váhy s tepelným žárovým štítem.

  • Jestliže je zapotřebí (například v terénu) zjistit alespoň přibližné hodnoty, pak se mohou využít univerzální závěsné jednoduché váhy.

Bourárny v masném průmyslu disponují visutými vahami. O rozmanitosti typů vah hovoří i fakt, že lze váhu zabudovat i do konstrukce pracovního jeřábu.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*