Zahrádkářův rok

Zahrádkářův rokNa první pohled může zdát, že každý rok zahrádkáře je stejný – na jaře zaseje, přes léto se o zahradu stará, na podzim sklidí a zimě odpočívá. Ale to je opravdu jen zdání. Každý rok je totiž výjimečný.

Skoro každý zahrádkář netrpělivě čeká, až po dlouhých zimních měsících se objeví první sluneční paprsky. Je to znamení, že přichází jaro. A jak je známo na jaře se probouzí příroda a je to období, kdy se zahrádkáři začínají starat o své zahrádky, které v zimě zanedbávaly. Ale opravdová příprava začíná ještě předtím, než vyrazí ven. Zahrádkář si nejprve rozmyslí, co bude sázet. Ti zkušení mají hned jasno, co daný rok zasadí. Ale i tak rádi navštíví nějaké zahradní centrum, kde zhlédnou nepřebernou nabídku semen a sazenic zeleniny, květin nebo ovocných keřů. Zahrádkářská sezóna začíná dříve těm, kteří sazí rostliny už od semínka. Musí zasazovat, rozsazovat, ale to ještě doma nebo ve skleníku.

Pak nastává očekávaná chvíle, kdy zahrádkář vyrazí ven. Začne připravovat půdu, sázet, hnojit. V tomto okamžiku začíná to pravé zahradničení. Předtím si ale musí obléct si svůj pracovní oděv, nazout pracovní obuv a na ruce nasadit pracovní rukavice. A i v tomto ohledu musí být zahrádkář připraven. Kvalitní pracovní oděv je základ. Pracovní oděv musí vydržet celosezónní pracovní nasazení a zahrádkář se musí v něm cítit pohodlně. „Požadavky na pracovní oděvy se stále zvyšují. Musí být především kvalitně ušity, ale v současné době už neplatí, že „modráky“ musí být striktně modré,“ říká Ing. Miloslav Matějka ze společnosti PETEX, která se zabývá výrobou a distribucí pracovních oděvů, a pokračuje: „Kromě již zmíněných klasiky modrých, šijeme pracovní oděvy v různých barevných provedeních a to v červené, zelené nebo tmavě modré barvě.“

Od této chvíle čeká zahrádkáře každodenní péče o zahradu. Musí zalévat, trhat plevel, kontrolovat, jak zelenina, ovoce a rostliny rostou. V létě začínají dozrávat první plody, což je zahrádkářova požadovaná odměna. Nějaký rok úroda bývá bohatší, nějaký slabší. Na podzim příroda utichá, zahrádky zejí prázdnotou a jsou vzorně zorané a zahrádkáře opět čeká odpočinek.

Společnost PETEX se zabývá výrobou pracovních a mysliveckých oděvů více jak 20 let. Osobní ochranné pracovní pomůcky, pracovní obuv, myslivecké oděvy a outdoorové vybavení prodává velkoobchodně, v kamenných prodejnách v Jihlavě a Pelhřimově, ale také ve vlastních e-shopech www.petex-jihlava.cz a www.mylivecke-odevy.cz
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*