Vysaďte si na vaší zahradě okrasný modřín. Jaké kultivary jsou nejoblíbenější?

Vysaďte si na vaší zahradě okrasný modřín. Jaké kultivary jsou nejoblíbenější?Okrasný strom se bude ve vaší zahradě perfektně vyjímat. Možností je přitom spousta. Jednou z nich je i okrasný modřín, který se u nás těší velké oblibě. Z jakých kultivarů můžete vybírat a jak je správně pěstovat?

Jak se modřínu dříve přezdívalo?

V minulosti se můžeme setkat s označeními jako je břem nebo verpán. Jedná se o starší lidové názvy modřínu. Od pradávna se o tomto stromu říká, že omlazuje tělo i duši a přináší dobrou náladu. V dobách morové epidemie nacházel uplatnění také pro zahánění zlých vlivů.

Co se týče charakteristiky samotného modřínu, jedná se o jeden z mála opadavých jehličnanů. Díky tomu se u něj v průběhu roku střídají různé barevné odstíny, což vytváří velice zajímavý efekt v samotné zahradě.

Jaké druhy modřínu jsou nejoblíbenější?

V současné době je známo přibližně 10 až 15 druhů modřínu. Tyto stromy jako takové se přitom těší velké oblibě nejen u nás. A jaké dva kultivary jsou vůbec nejoblíbenější?

Modřín opadavý

Jako první rozhodně musíme zmínit modřín opadavý. Ten má svůj domov a Alpách a Karpatech, ale najdete jej v horách a podhůřích celé střední Evropy. Jedná se o statný strom, pro který je charakteristická nepravidelná vzdušná koruna.

Prosperuje především v hlubší vlhké půdě s neutrální až zásaditou reakcí. Skvěle se mu bude dařit na plně slunném stanovišti, zastínění pro něj není příliš vhodné. Při pěstování si rovněž dávejte pozor na pravidelný přísun vláhy.

Modřín japonský

Druhým oblíbeným kultivarem je modřín japonský. Ten pochází z vulkanických pohoří ostrova Honšú v Japonsku a v Evropě se jedná o vůbec nejčastěji pěstovaný modřín. V domovině je schopen dorůst výšky 20 až 30 metrů, u nás je však menší.

Co se jeho pěstování týče, nejlépe se mu bude dařit ve vlhké, hluboké a dostatečně propustné půdě. Má rád vyšší vzdušnou vlhkost, extrémně slunným stanovištím se proto vyhýbejte.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*