Jak na vytápění

Jak na vytápění



Teplo je nepostradatelnou součástí našich domovů a to především v zimním a chladném období. Jeho tvorba může mít hned několik podob, a to nejenom z pohledu vhodné topné komodity, ale i celkových nákladů. Ty mají v posledních letech stále se zvyšující charakter, proto velká spousta lidí přemýšlí o tom, jak svou nemovitosti vytápět.

Nabízí se totiž několik nejčastějších variant, s nimiž vás blíže seznámíme.

  • Elektrický kotel
  • Plynový kotel
  • Kotel na tuhá paliva

Vytápění za pomoci elektřiny

vytapeni domuJedná se pravděpodobně o jednu z nejnákladnějších možností vůbec. Pořízení samotného elektrického kotle není tak hrozné, spíše následný provoz. Tento model neekonomického vytápění se týká především postarších či běžných objektů.

U pasivních a nízkoenergetických domů má však zcela jinou hodnotu. Rodinné budovy s vynikajícími tepelně izolačními materiály mohou volit elektřinu jako své primární topidlo a ještě ušetří.

Nejpoužívanější plynový kotel

Zlatou střední cestou je plyn. Ten lze pořídit od nejrůznějších dodavatelů, což může mít částečný vliv na celkové náklady za vytápění. Z konstrukčního pohledu je možné využít dvou typů kotlů. Jedním je ten teplovodní a druhým kondenzační, který je pravděpodobně nejdražší. Jeho návratnost je však kalkulována v řádu čtyř až pěti let.

Topení na tuhá paliva

Ze všech zmiňovaný typů vytápění jde dozajista o nejlevnější model. Kotel může být uzpůsoben na dřevo, uhlí nebo štěpku či pelety. Ve své podstatě se jedná o zautomatizovaná zařízení, kterých si nemusíte téměř vůbec všimnout. Trochu náročnější může být manipulace a uskladnění topiva.

Z obdobné kategorie vychází také oblíbené krbové vložky, jež mohou být obohaceny o výměník, prostřednictvím něhož je vytápěna celá domácnost. Zavrhovat byste však neměli ani řešení tepelných čerpadel, o nichž si však povíme něco příště.

 Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:dan)




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*