Koupě bytu, nebo domu? Zvažte všechna pro a proti

Koupě bytu, nebo domu? Zvažte všechna pro a protiPlánujete pořízení nemovitosti a váháte, ještě zvolit byt, nebo bude lepší rovnou rodinný dům? Každá z variant má své výhody, ale i zápory. Podívejte se na výběr některých z nich a ujasněte si, co hledáte zrovna vy.

Větší výběr a snazší prodej

Vše si ukážeme na příkladu nemovitostí v Plzeňském kraji. Nabídka bytů k prodeji v Plzni je skoro až o polovinu větší v porovnání s prodejem rodinných domův Plzni. Zároveň se dá říci i to, že byty v dobrých lokalitách mají potenciálně více zájemců. To znamená, že případný prodej či pronájem koupeného bytu bude jednodušší. Pronájem bytů v Plzni je navíc velmi oblíbený, takže by se mohlo jednat o výhodnou investici do budoucna.

Náklady na bydlení v bytě a v rodinném domě

Při výběru nemovitosti nezávisí pouze na případné likviditě, ale i nákladech přímo během bydlení. V bytě platíte poplatky za energie a navíc přispíváte do fondu oprav společného pro celý dům. V domě mohou být platby za energie vyšší a případné opravy si hradíte podle svého. Zároveň však v případě nízkoenergetických domů mohou být náklady za energie srovnatelné s větším bytem. Koupě bytů v Plzni na hypoteční úvěr může znamenat stejné měsíční náklady jako v případě bydlení v nájmu a po několika letech získáte vlastní byt. Podobně na tom může být i financování rodinného domu.

V domě jste svými pány, ale musíte se starat o více věcí

Dům nabízí jistou svobodu a nezávislost. Vše si řešíte podle sebe, máte pozemek a nemusíte brát ohledy na další spolubydlící ve stejném domě. To však přináší i řadu dalších starostí a povinností, jako jsou pravidelné revize komínů, nutnost oprav a podobně. Případné zanedbání těchto povinností může snižovat hodnotu nemovitosti a připravovat vás o další finance.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*