Rekuperace tepla a informace související s vytápěním

Rekuperace tepla a informace související s vytápěnímRekuperace je pojem, který souvisí s moderními novostavbami. Jde o zpětné získávání vzduchu, které se sebou přináší řadu kladů a výhod. Jestliže o tomto systému nemáte hlubší povědomí, začtěte se do následujících řádků. Zjistíte, že rekuperace by mohla být nedílnou součástí i vaší nemovitosti.

Hlavní výhody rekuperace vzduchu

V první řadě je třeba zmínit, že rekuperací v podstatě nahrazujete klasické větrání vzduchu otevřenými okny, během něhož dochází k úniku drahocenného tepla. S rekuperací si zajistíte čerstvý vzduchu po celý rok. Takové prostředí je pak vhodné pro alergiky. Počítat tedy můžete se snížením vlhkosti v interiéru, ale také třeba nežádoucího radonu, polétavého prachu a podobně. Úspory tepla oproti větrání mohou být kolem 30 %.

Rekuperace ve spojení s topením

Rekuperaci vzduchu jako takovou nelze chápat jako plnohodnotné topení. Lepší definice související s teplem je zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu. Je však pravdou, že rekuperační systém lze kombinovat v podstatě s libovolným typem otopného systému. To znamená, že rekuperaci lze dovybavit například příhřevem nebo teplovzdušnou krbovou vložkou. V jejím případě je využíván teplý vzduch.

Když se rozhodnete pro rekuperaci ve svém rodinném domě, získáte tím jednoznačně hygienický komfort. Vzhledem k tomu, že tyto systémy lze financovat i prostřednictvím vybraných dotačních titulů, návratnost investice se následně počítá v řádu několika málo let. Rekuperační jednotky se navíc vyznačují nízkou hlučností, kterou lze přirovnat ke klasické chladničce. Důležité je také zmínit, že rekuperace je navržena pro celoroční provoz.

Pokud tedy chcete čistý vzduch v interiéru, rekuperace vám vše zajistí, a to i v kombinaci s vhodně zvoleným vytápěním. Vše pak bude fungovat jako energeticky nenáročný systém se vším všudy. Jde o řešení pro komfortní bydlení.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*