Výběr domovní ČOV v několika krocích

Výběr domovní ČOV v několika krocích



Přemýšlíte o pořízení domovní čističky odpadních vod? ČOV se stává stále populárnějším zařízením, pro které se v současnosti rozhoduje více a více rodin. Nese celou řadu výhod, které stojí za to, abyste nad ní alespoň přemýšleli. Konec metodám staré školy… Už žádné žumpy nebo jiné neekologické zacházení s odpadem. ČOV je budoucnost.

Na co myslet při výběru čističky? Není to úplně snadná záležitot, obzvlášť děláte-li to poprvé. I zde platí, že je vždy lepší obrátit se na specialisty, kteří se domácí ČOV věnují profesionálně. Přesto vám dnes přinášíme několik tipů, které vám snad pomohou.

  1. Přemýšlejte nad místem

Je třeba zvážit, kam ČOV vlastně chcete umístit. O jaký objekt se jedná? Člověka by to možná ani nenapadlo, ale do některých objektů se třeba vůbec nehodí a je lepší využít septiku. Máte dům, chatu? Čistička si žádá plynulý a stálý přísun odpadní vody, stejně jako je důležité vybrat správnou kapacitu zařízení. To vše mějte na paměti.

  1. Počet lidí využívající čističku

Kolik lidí objekt pravidelně obývá a využije tak čističky? I to je třeba zohlednit při výběru typu zařízení. Vyvarujte se levnějších, nízkokapacitních ČOV, které neobslouží dostatek lidí. Také přemýšlejte do budoucna, možná se rodinka rozroste!

  1. Cíl použití

Velmi důležitým bodem je zvážení, k jakému účelu chcete čističku využívat. Jedná se o osobní, rodinné použití? Nebo podnikatelské, např. autoservis nebo kadeřnictví? V takovém případě totiž pravděpodobně budete vylučovat látky, se kterými si klasická domácí ČOV nemusí poradit.

  1. Jak budete vodu vypouštět?

Víte už, kudy poteče vyčištěná voda? Je hned několik možností. Do půdy, povrchem nebo do kanalizace. Každý způsob se různí limity, které je třeba mít na paměti. Panují totiž různá pravidla, opatření a způsoby realizace. Toto je vhodné vždy konzultovat s odborníkem.

  1. Související povolení

V závislosti na způsobu vypouštění vyčištěné vody je pak třeba získat povolení na stavbu ČOV. Ta může být získána přes klasickou ohlášku nebo skrze vodoprávní řízení. Obojí má své pro i proti, liší se především v délce jeho získání a následujících povinnostech, které se k němu pojí.

Vyřízení ohlášky je kratší (do 30 dnů vs. 60 u řízení), platnost je na dobu neomezenou (oproti 10 let u řízení), revize je co dva roky (2x ročně u řízení), musíte však mít domácí ČOV s certifikátem CE.

  1. Využívání vyčištěné vody

Tady je to jasné – buď přečištěnou vodu budete využívat (např. na zalévání), nebo ne a jen se vypustí.

  1. Náklady na pořízení a údržbu

Před zbudováním čističky zvažte všechny náklady. Nejde přitom jen o samotnou pořizovací cenu (příliš šetřit se každopádně nevyplatí), ale také o ceny servisu, spotřebu energie atd.

  1. Servis a kvalita

Pro to, abyste se vyhnuli častým potížím, je dobré vybrat renomovaného výrobce. K těm patří značky jako ASIO, Envi-Pur, Aquatec nebo Hellstein. Tam se dá předpokládat trvanlivost, kvalitní servis a podobně. Znovu však opakujeme. Vždy je dobré se nejdříve poradit s odborníky.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*