Víte, jak daleko můžete stavět od hranice pozemku?

Víte, jak daleko můžete stavět od hranice pozemku?Pořídili jste si stavební pozemek, na kterém chcete vybudovat vysněný dům? Nebo už takový pozemek máte, ale řešíte další přístavby? Potom vás bude zajímat jedna podstatná věc. Jak daleko od hranice pozemku se sousedem můžete postavit stavbu? Právě na tuto zásadní otázku vám odpovíme v následujících řádcích.

Dodržujte vzdálenost od sousedova plotu

Hranici pozemku obvykle vyznačuje plot mezi vámi a sousedem. Přesně od tohoto bodu můžete vycházet při měření vzdáleností pro plánování jakýchkoliv staveb. Jednotlivé vzdálenosti jsou pochopitelně uvedeny ve stavebním zákonu, takže s jeho obměnou může docházet také k jejich změnám.

Takovým pomyslným odrazovým můstkem pro vás bude vzdálenost dvou metrů. Jde o minimální vzdálenost, pokud chcete stavět například garáž, skleník, zahradní domek a podobné typy staveb. Zároveň platí, že minimální vzdálenost mezi dvěma sousedními rodinnými domy by měla být sedm metrů. V některých případech dochází i ke snížení této vzdálenosti na čtyři metry. To je však možné za předpokladu, že oba domy nebudou mít směrem k sobě žádná okna.

V podobném duchu můžete narazit na omezení stavby přiléhající ke komunikaci, kde by měla být dodržena vzdálenost tří metrů.

Pozor na nejrůznější výjimky

Uvést bychom měli také to, že některé typy staveb, jakými jsou například garážové přístřešky, kůlny a podobně lze postavit přímo na hranici pozemku se sousedem. Splňovat však musíte nejrůznější kritéria, mezi něž mimochodem patří také souhlas souseda. Ten je nezbytností a zároveň se díky němu vyhnete budoucím problémům. O všem pochopitelně musí rozhodnout příslušný stavební úřad.

Pokud si nejste jisti, jaké máte možnosti z hlediska vzdálenosti od hranice se sousedem, je nejlepší navštívit právě stavební úřad a informovat se na všechny možnosti výstavby, povinnosti a další věci. To pro vás bude největší jistota.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*