Víte, co je to PENB?

Víte, co je to PENB?Se zkratkou PENB se můžete v poslední době poměrně často. Nejvíce je to v oblasti stavebnictví, s níž pochopitelně souvisí. Jestliže nevíte, co se skrývá za těmito čtyřmi písmeny, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme vám vše potřebné včetně toho, k čemu to slouží a kdy to potřebujete.

PENB od A až do Z

Za zkratkou PENB se skrývá Průkaz energetické náročnosti budovy. Tato definice sama o sobě už mnohé prozrazuje. S pomocí PENB dochází porovnání objektů z pohledu tepelných ztrát a dalších vlastností. Výstupem je zařazení do jednotlivých energetických tříd majících vypovídající charakter. Tou nejlepší kategorií je energetická třída A. Naopak opakem ní je energetická tříd G.

Průkaz energetické náročnosti budovy potřebujete v dnešní době v podstatě všude. Naprostým základem je novostavba, kterou se rozhodnete budovat. PENB musí být nedílnou součástí samotného projektu. Kromě jiného je PENB vyžadován také v rámci prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Tento dokument by měl být součástí kupní smlouvy.

Nakonec bychom neměli opomíjet ani na rekonstrukce. Ano, i v jejich případě je vyžadován průkaz energetické náročnosti budovy. V této situaci se však jedná pouze o rozsáhlejší úpravy prováděné na nemovitosti. V případě drobností PENB rozhodně nemusíte řešit.

Zpracovatel PENB

Z povahy a charakteru tohoto dokumentu je celkem zřejmé, že PENB musí vyhotovit jen zkušených specialista, který k tomu má oprávnění. Může se jednat o fyzickou i právnickou osobu. V případě energetických specialistů stojí za zmínku druhy oprávnění. Takový specialista obvykle může zpracovávat nejenom průkaz energetické náročnosti budovy, ale také provádět energetický audit. Výjimkou není ani energetický posudek. Doplňkovými činnostmi mohou být také kontroly kotlů a klimatizací.

Průkaz energetické náročnosti budovy je pochopitelně placenou službou, s čímž je třeba počítat.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*