Renovace parket a věcí související

Renovace parket a věcí souvisejícíPodlaha z parket je něco jako klasika. Lakované nebo voskované, vždycky vytváří pocit jisté důležitosti a úrovně. Ale aby si tohle všechno uchovaly, je taky potřeba jim věnovat nějakou, ideálně pravidelnou péči. Pokud je zanedbána, může trvalejší problémy spravit jen renovace parket.

Dřevo – ať už parkety nebo nábytek – dobře přijímá vlhkost a teplotu okolí. Hlavně vlhkost je pro parkety tím pádem nepřítel. Může způsobit nabobtnání, zkřivení, zešednutí povrchu. Přílišné sucho zase smrsknutí, také zakřivení a další deformace. Vhodná teplota pro parkety je 15-25 °C, vlhkost vzduchu pak 45-65 %.

Pravidelná údržba

Pro krásný vzhled parket a dlouhou životnost je třeba pravidelné čištění. Renovace parket Praha může pomoci v případě zanedbanějšího stavu. Hlavně při špatném počasí je nutné nevnášet na parkety vnější špínu – bláto, vodu, písek. Platí přezouvání, důkladné čištění o rohožku a osušení při vlhkosti.

Parkety jsou citlivé hlavně na delší kontakt s tekutinami. Ty způsobují skvrny a narušují povrchový lak. Ten pak pouští vlhkost přímo dovnitř a ta parketu zdeformuje. Hlavně v kuchyni je riziko vyšší a cokoli je třeba okamžitě utřít. I nejmenší nabobtnání vyřeší už jen renovace parket Praha. Poškrábání povrchu lze předejít plstěnými chrániči nožek nábytku, kancelářské židle mohou mít měkčená kolečka.

Čištění parket

První zásada je ona pravidelnost. Nepravidelnost či zapomenutí může snadno vést k poškození povrchu dřeva a pak jeho deformaci. Ideální čištění je na sucho. Pokud čistíte vodou, předejděte loužičkám a zalézání vody do spár. V případě, že vám někdo parkety zrovna položil do pokoje, čistěte několik dní výlučně na sucho.

Tento způsob je společný lakovanými voskovým parketám a snadno předejdete nutnosti renovace parket Praha. Obojí lze zametat a vysávat, jen si nasaďte u vysavače měkký kartáček.

Ty lakované

Vytřete mokrým hadrem či mopem, ale důkladně předtím obojí vyždímejte. Nepoužívejte agresivní chemii. Když nakonec použijete leštěnku (případně i leštičku) poskytnete parketám i ochrannou vrstvu navíc. Leštěnka se dá sehnat i v matné verzi.

Na skvrny platí vlhký hadřík, na ty těžší trocha mýdla. Na ještě těžší pak přidejte trochu lihu nebo benzinu na rozpuštění. Žvýkačky se dají zmrazit ledem v sáčku a pak odrbat – jen opatrně, ať nepoškodíte lak.

Voskované

Postupujte dle etikety přípravku, obvykle se do vody přidává 1% čističe. Přes noc nechte parkety vyschnout a v této době na ně nechoďte. Na běžné skvrny vám bude většinou stačit trocha vlažné nebo teplé vody, na zaschlé trocha lihu či voskového oleje. Následně vemte místo ještě jednou vodou. Při opravdu odolných nečistotách je můžete obrousit jemným smirkem, jen pozor na narušení samotného povrchu parkety, aby opět nebyla nutná renovace parket Praha. A jako tečka na závěr opět vosk.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*