Družstevní byt vs. byt v osobním vlastnictví – Co byste měli vědět?
Bydlení je základ, bez kterého se asi nikdo neobejdeme. Pokud uvažujete o pořízení bytové jednotky, máte pochopitelně na výběr. Jestliže zrovna nedáváte přednost pronájmu nemovitosti, pak se nabízí družstevní byt a byt v osobním vlastnictví. Každá z těchto variant v sobě pochopitelně skrývá jisté výhody a nevýhody.
Byt v osobním vlastnictví
Začněme bytem v osobním vlastnictví. Jak už prozrazuje samotný název, po koupi se stáváte plnohodnotnými majiteli nemovitosti a můžete s ní nakládat dle svého uvážení. Bytovou jednotku může zakoupit fyzická i právnická osoba a výjimkou samozřejmě nejsou ani cizinci. Takový byt máte možnost zastavit bance, třeba v rámci hypotéky. Pokud se rozhodnete pronajmout, nepotřebujete souhlas nikoho jiného.
U bytu v osobním vlastností počítejte s tím, že všechny daňové povinnosti si budete řešit sami. Vzhledem k tomu, že budete právoplatnými a plnohodnotnými majiteli, bude o tom záznam na katastru nemovitostí. Samotný převod bytu v osobním vlastností na nového majitele trvá přibližně dvacet dní.
Družstevní byt
Družstevní byt může získat pouze fyzická osoba. Na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví ho nemůžete pronajmout bez souhlasu družstva. Na jakoukoliv zástavu nemovitosti dopředu také zapomeňte. Když si koupíte družstevní byt, převod proběhne v podstatě obratem. Příjemné je určitě to, že daňové náležitosti jdou v tomto případě za družstvem a nemusíte se o ně starat vy samostatně.
Počítejte samozřejmě s tím, že byty v osobním vlastnictví jsou dražší nežli družstevní byty, a to především z pohledu nejrůznějších omezení. I když na druhou stranu, družstevní byt můžete postupem času získat do svého osobního vlastnictví. Pokud se tedy rozmýšlíte, jaká z těchto cest je tou nejlepší právě pro vás, měli byste se určitě zamyslet nad výše uvedenými řádky. Zvažte tedy všechna pro a proti.
Přidat komentář k článku