Víte, jak udělat změnu trvalého bydliště?

Víte, jak udělat změnu trvalého bydliště?



Změna trvalého bydliště není ničím neobvyklým. Člověk se během svého života může přestěhovat, a to klidně i několikrát. Pokud celý život nebydlíte na jedné adrese u rodičů, minimálně jednou vás čeká stěhování do svého. A možná právě vám bude velkou pomůckou tento článek, v němž vám prozradíme, jak na to z pohledu administrativy.

Úřad je odrazovým můstkem

V první řadě musíte navštívit příslušný úřad, pod který budete v novém místě pobytu spadat. Ať už je to obecní nebo městský úřad. S největší pravděpodobností budete směřovat na správní odbor, který má na starosti přihlašovací lístky k trvalému pobytu. V okamžiku, kdy zažádáte o trvalý pobyt jinde, dojde samozřejmě ke znehodnocení vašeho občanského průkazu, než bude vystaven nový. Užívat bude prozatímní doklad.

Nemyslete si ovšem, že trvalé bydliště si změníte jen tak bez ničeho. Tato změna je vždy prováděna na základě konkrétního dokumentu. V opačném případě byste se mohli přestěhovat kamkoliv, a to přece nejde. Nejčastěji se jedná o kupní smlouvu, nájemní smlouvu, souhlas majitele nemovitosti a podobně. Bez toho změnu trvalého pobytu zkrátka neprovedete.

Kde všude změnu nahlásit?

Kromě občanského průkazu, který vám bude vystaven do třiceti dnů musí dojít také ke změně řidičského průkazu. Obvykle se platí správní poplatek ve výši padesáti korun českých. Novou adresu trvalého bydliště je pak třeba nahlásit zaměstnavateli, popřípadě na živnostenském úřadu, pakliže podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná. Nezapomínejte ani na zdravotní pojišťovnu, kde se změna adresy ohlašuje nejpozději do třiceti dnů.

Jak vidíte, změna trvalého bydliště s sebou nese nějakou tu administrativní povinnost. Na druhou stranu se nejedná o nic složitého a náročného. Maximálně si chvíli počkáte na vyřízení nových dokladů a zaplatíte poplatky v řádu několik desítek korun.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*