Odrážedla pro nejmenší: Zbytečnost nebo nenahraditelný parťák?

Odrážedla pro nejmenší: Zbytečnost nebo nenahraditelný parťák?Když máte malé děti, je klasické plastové odrážedlo skoro povinnost. Děti baví, dopřejí jim pohyb a pomáhají s rozvojem motoriky a rovnováhy. Ale co takové ty větší, co už vzhledem připomínají kolo bez šlapátek? Nebo pořídit rovnou na skutečné kolo? V tomto případě hraje roli připravenost dítěte, velikost dětských kol a věk dítěte.

Odrážedlo nebo raději přídavná kolečka?

Co dělat, když děti odrostou plastovým odrážedlům, ale zároveň jsou ještě příliš malé na kolo? Pořídit jim malé kolo s přídavnými kolečky nebo raději větší odrážedlo? Díky odrážedlům si osvojí udržení rovnováhy na kole daleko lépe než při jízdě s přídavnými kolečky. Je to skvělá příprava na skutečnou jízdu bez toho, aniž by muselo zvládat složitou koordinaci nohou a rukou současně. Naopak při jízdě na kole s přídavnými kolečky si sice dítě neosvojí udržení rovnováhy, což pak, při jejich odstranění může být problém, ale zato si osvojí princip šlapání, brždění a řízení kola. Tak co tedy vybrat?

Výhody i nevýhody odrážedel

Rozvoj rovnováhy

Odrážedlo je skvělým prostředkem pro rozvoj rovnováhy u dětí. Děti se při jízdě na něm učí udržovat rovnováhu a koordinovat své pohyby. To je připravuje nejen na přechod na dětské kolo, ale posiluje jejich celkový motorický vývoj.

Bezpečnější alternativa

Na odrážedle se děti učí kontrolovat svou rychlost, brzdit a zastavit ve chvíli potřeby. Díky tomu, že mohou mít nohy na zemi, dokáží lépe udržet rovnováhu a nehrozí takové riziko pádu jako u jízdy na kole. Na druhou stranu, většina odrážedel není vybavena brzdami a jsou tak paradoxně náchylnější ke srážkám, protože dítě nemá brzdy a musí zastavovat pomocí nohou, což někdy nefunguje úplně nejlépe. O tom, jak poté vypadají boty se, ani nemusíte zmiňovat. Odrážedla bývají také pomalejší než klasická kola. Jestli je to výhoda nebo nevýhoda, už necháme na vás.

Celkově vzato, odrážedlo je skvělým prostředkem pro rozvoj rovnováhy a motoriky a dokáže dětem usnadnit přechod na klasické šlapací kolo, jakmile na něj budou připraveny. Existují různé velikosti dětských kol, které jsou vhodné už pro děti od tří let. A tak je na vás, zda u staršího dítěte investujete do pořízení odrážedla, které mu vydrží přibližně do 3 let věku, nebo raději pořídíte rovnou kolo. Třeba s přídavnými kolečky nebo takové, kterému lze odmontovat šlapátka.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*