Nepodceňujte doklad o pobytu na území EU

Nepodceňujte doklad o pobytu na území EU



Díky tomu, že jsme před několika lety vstoupili do Evropské unie jsme si zvykli na to, že se po Evropě můžeme pohybovat, jako doma. Stačí k tomu jen občanský průkaz a máte po starostech. To je mimochodem jeden z velkých benefitů, který přinesl právě vstup do EU. Přemýšleli jste ale už někdy o tom, co kdybyste na jednom místě, respektive v cizím státě setrvali delší dobu jak tři měsíce? Asi ne.

Jenže, když taková situace nastane, vztahují se na vás určité podmínky a o nich ví jenom velice malé procento lidí.

Dlouhodobý pobyt v zemi EU

Právě doba tří měsíců je zlomová a pojí se s pojmem dlouhodobý pobyt. Do tří měsíců nemusíte cokoliv řešit. Pokud překročíte tuto dobu, pak si musíte na příslušném místě požádat o doklad o pobytu. Ten je pak zapotřebí mít u sebe, když budete kdekoliv kontrolováni. V opačném případě si můžete zavařit a čekají vás nemilé sankční poplatky.

Doklad o pobytu vám vyřídí příslušný úřad v dané zemi. Samotné nahlášení dlouhodobého pobytu byste měli nahlásit zavčasu, a to třeba na městském úřadu nebo policejní stanici.

Připravte si potřebné doklady

Když půjdete žádat o doklad o dlouhodobém pobytu, měli byste si s sebou vzít i potřebné dokumenty. Základem všeho je platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Kromě něco je ovšem zapotřebí vzít si ještě další dokument v závislosti na tom, jaké činnosti se v zahraničí věnujete. Připravte si buď pracovní smlouvu nebo živnostenský list.

Výjimkou nejsou ani studenti a důchodci. Po nich je požadován doklad o studiu nebo dokument prokazující uzavřené zdravotní pojištění. Na základě těchto dokumentů pak dojde k vystavení dokladu o pobytu v konkrétní zemi Evropské unie. Teprve až po splnění těchto náležitostí si můžete užívat dlouhodobého a legální pobytu v konkrétní zemi. Pokud se tedy chystáte k delšímu pobytu na území některého státu EU, neopomínejte na tuto věc.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*