Materiály v moderní koupelně.

Materiály v moderní koupelně.Tradičními materiály pro výrobu van, vaniček a umyvadel je smaltovaná ocel, smaltovaná litina a keramika. Nevýhodou těchto materiálů je vysoká hmotnost, která může komplikovat dopravu a instalaci a také nízká pocitová teplota povrchu, takže povrch vany nebo vaničky ve sprchovém koutě je při použití chladný na dotek.

Nejmodernějšími materiály současných koupelen je akrylát a tzv. litý mramor.

Akrylát je charakteristický svým velice hladkým a leským povrchem, který je antibakteriální, takže se velice dobře udržuje v čistotě.

Litý mramor je litá směs rozemletého dolomitu a pryskyřice, která vyniká praktickými i estetickými vlastnostmi.  Finální povrchovou úpravu litého mramoru tvoří probarvená pryskyřice, tzv. GelCoat, která jej chrání proti oděru a poškrábání či působení běžně používaných kosmetických a čistících přípravků. Odolnost povrchu litého mramoru umožňuje využití van a sprchových koutů v koupelnách ve velmi frekventovaných veřejných prostorách.

Akrylát i litý mramor jsou moderní nadčasové materiály, které v porovnání s keramickými a kovovými materiály umožňují při výrobě velkou variabilitu tvarů. Díky tomu je možné vyrobit i takové tvary, které běžná keramika či kov vyrobit nedovolí. Předností litých umyvadel, van a vaniček jsou také perfektně čisté hrany a rovné odkládací plochy. Povrch akrylátu i litého mramoru má oproti plechovému či keramickému povrchu  velkou výhodu v tom, že je pocitově vždy teplý, takže vana, vanička či umyvadlo při používání nestudí.

V moderních koupelnách je oblíbeným materiálem pro výrobu vanových zástěn, sprchových koutů a sprchových dveří  tvrzené bezpečnostní sklo. Někteří výrobci toto sklo opatřují ochrannou vrstvou, která eliminuje usazování vodního kamene a jiných sedimentů (například patentovaný systém povrchové úpravy AntiCalc® od RAVAK).

V koupelně se můžeme setkat i s vanami a umyvadly z méně tradičních materiálů, jakými je například sklo, přírodní kámen nebo dřevo. Nepříliš pozitivní protiváhou originality těchto materiálů jsou ale bohužel některé negativní vlastnosti, které komplikují udržování čistoty a vzhledu povrchů při každodenním používání koupelny.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*