Kdo byl Franta Anýž a jaká svítidla v minulosti vytvořil?

Kdo byl Franta Anýž a jaká svítidla v minulosti vytvořil?Už jste někdy slyšeli o jménu Franta Anýž? V české kultuře má však významné postavení. V tomto článku vám prozradíme, kdo to byl a na jaká svítidla se při své tvorbě zaměřoval. 

Kdo byl Franta Anýž?

Franta Anýž byl významným českým podnikatelem, který se soustředil na návrh a výrobu kovových uměleckých předmětů a svítidel. Jednalo se také o zakladatele velkého kovozpracujícího závodu v Praze. Studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se soustředil na dekorativní modelování a umělecké zpracování kovů. 

TIP: Prohlédněte si starožitná svítidla Franty Anýže i dalších výrobců. 

Franta Anýž spolupracoval na významných zakázkách

Franta Anýž si velmi záhy zřídil svůj první malý ateliér ve svém bytě v Žitné ulici. Chvíli po otevření začal spolupracovat s architekty a postupně získával tolik zakázek, že měl problémy s jejich včasným dodáváním. 

Vzhledem ke svým skvělým výtvarným a organizačním schopnostem jeho firma neustále vzkvétala a on ji proto mohl přestěhovat do Senovážné ulice. Významnou zakázkou se stalo vybavení novostavby pražského Obecního domu, Národního domu na Smíchově nebo třeba divadla v Plzni. 

Velkou část produkce zaujímala svítidla

Franta Anýž se z velké části soustředil na navrhování a výrobu svítidel. Jednalo se o lustry do honosných interiérů, ale i o obyčejná svítidla do domácností. V roce 1911 přitom začal ve větším množství vytvářet i elektrická svítidla. 

Podnikatel se později pustil také do tvorby nového kovozpracujícího závodu, jeho rozvoj ovšem přerušila první světová válka. Svítidla do domácností Franta Anýž vytvářel po boku své ženy, která navrhovala a také šila textilní součásti lamp a lampiček. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*