Kde se bere kofein a v jakých formách si ho můžete dopřát?

Kde se bere kofein a v jakých formách si ho můžete dopřát?Kofein je nejznámější volně dostupný stimulant, který se nevyskytuje pouze v kávě. Některé jeho formy byly nalezeny i v jiných rostlinách, zároveň ho již umíme vyrobit také synteticky. Ještě donedávna byl považován za toxický, ale v současné době se situace kolem něho poměrně uklidnila. Nejenže je dle posledních výzkumů kofein neškodný, dokonce je i některými odborníky doporučován například k rychlejšímu vyřešení nadbytku tělesného tuku.

Nejznámější zdroje kofeinu

Kofein nenajdeme jen v kávě. Mezi jeho zdroje patří také jihoamerická liána guarana. Kofein v ní obsažený je označován jako guaranin. Kromě ní najdeme tuto látku také v v čaji Yerba maté. V souvislosti s ním se setkáte s označením kofeinu jako matein. Indický a čínský čaj a to zelený i černý je zdrojem kofeinu zvaného tein. V čisté podobě lze kofein získat například při dekafeinizaci kávy anebo synteticky v laboratoři. Všechny tyto podoby a varianty kofeinu mají podobné účinky, a proto je najdeme často v energetických nápojích, nejrůznějších přírodních doplňcích stravy anebo si je ve formě tablet jednoduše volně koupíte.

Jak se projevují stimulační účinky kofeinu?

Nejsilnější je vliv kofeinu zhruba hodinu po jeho konzumaci, přičemž první účinky lze pozorovat již po 10 minutách od vypití šálku kávy anebo polknutí tablety. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu, snižuje únavu a pomáhá aktivovat mentální funkce a především potlačuje ospalost a slabost. Stav po konzumaci kofeinu je typický lepší koordinací pohybů, efektivnější koncentrací na duševní i fyzickou činnost a rychlejším prouděním myšlenek. Chcete-li na sobě účinky kofeinu pociťovat po několik hodin a ne jen pár desítek minut po konzumaci, vsaďte raději na guaranu. Kofein v ní obsažený má totiž pozvolný nástup účinků a vydrží působit typicky až několik hodin. Potřebujete-li zároveň podpořit svoji obranyschopnost, je guarana jasnou odpovědí na otázku co na posílení imunity je nejvhodnější.

Pozor na resistenci na kofein

Po určité době, kdy pravidelně konzumujete kávu, můžete pozorovat, že se účinky kofeinu na váš organismus vytrácejí. Tento stav nastává již při vypití alespoň 3 šálků kávy denně po dobu jednoho týdne. Poté se již po kávě nedostaví povzbuzení, ale spíše únava. Dejte si proto pozor na množství kávy, které denně pijete a jakmile pozorujete, že se po ní necítíte dobře, raději ji na několik dní vynechejte a nahraďte čistou vodou s citronem, která mimochodem dokáže také velice efektivně nabudit metabolismus.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*