Jaké výhody a nevýhody skrývá bydlení v pronájmu a ve svém?

Jaké výhody a nevýhody skrývá bydlení v pronájmu a ve svém?Otázka vlastního bydlení v porovnání s pronájmem tíží asi nejednoho člověka. Toto dilema je poměrně zásadním životním rozhodnutím, o tom není žádných pochyb. Pokud si nejste jisti ani jednou z uvedených variant, ve zkratce vám shrneme hlavní klady a zápory jak bydlení v pronájmu, tak bydlení ve svém. A je jedno, zda půjde o bytovou jednotku nebo rodinný dům.

Výhody a nevýhody pronájmu

Pojďme se nejprve zaměřit na klady tohoto řešení. Jestliže se rozhodnete pro bydlení v pronájmu, pak se vám určitě dostane vyšší flexibility. To znamená, že se budete moci snáze a bez větších problémů stěhovat třeba za prací nebo lepším místem. Oproti hypotéce pravděpodobně ušetříte nějaké peníze. Ty lze investovat jinam než do bydlení, třeba do vlastních koníčků. Právě s opravami obydlí totiž nebudete mít žádné starosti, protože nebude vaše.

Zásadní nevýhodou pronájmu je to, že celou dobu vlastně platíte cizímu majiteli a neinvestujete do svého. Také se můžete potýkat s rizikem, že vám bude jednoduše vypovězen nájem, popřípadě dojde ke zvýšení jeho ceny.

byt

Výhody a nevýhody bydlení ve vlastním

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, prostřednictvím hypotéky budete investovat do svého. Díky zvyšujícím se cenám nemovitostí takový krok lze s jistotou označit jako investici, i když dlouhodobou. Vlastní majetek vám umožní jakékoliv úpravy, rozšíření a podobné věci. Nikoho se na nic nemusíte ptát.

Na druhou stranu musíte počítat s onou zmiňovanou hypotékou, která je u většiny lidí finančním závazkem na celý život. S ní se pojí asi to největší riziko, a to je nemožnost splácet své závazky, kdy hrozí, že přijdete o vlastní bydlení.

Tak, a nyní se musíte rozmyslet sami, jaké jsou vaše životní priority a čemu dáváte spíše přednost. Bude to celoživotní pronájem nemovitosti nebo naopak nákup vlastní se sáhodlouhým závazkem?
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*