Jak chovat akvarijní ryby skaláry

Jak chovat akvarijní ryby skaláry



Skalára je sladkovodní ryba z čeledi vrubozobcovití (Cichlidae). Charakteristické pro tyto ryby je zploštělý tvar těla. Jejich domovinou jsou tropy v Jižní Americe.

Skaláry jsou nejobdivovanějšími akvarijními rybkami pro svůj ladný pohyb, dlouhé ploutve a vznešené chování. Pro chovatele akvarijních ryb jsou nejznámější skaláry amazonské.

Jaké akvárium je vhodné pro skaláry?

V prvé řadě je důležité zajistit skalárám dostatečně vysoké akvárium. Minimální výška je 50 cm. Ovšem jestliže si pořídíme skaláry vysoké (dorostou na výšku až 40 cm) je nutná výška akvária alespoň 100 cm. Chovat skaláry v nízkých nádržních není vhodné, určitě jim bude vyhovovat vyšší sloupec vody. Ovšem jestliže to s výškou nádrže přeženeme, můžeme narazit na problém s růstem rostlin, které budou mít nedostatek světla. A mimo jiné se příliš vysoké akvárium velice špatně udržuje, jelikož na dno jednoduše nedosáhneme. Při chovu jednoho páru skalár bychom měli mít nádrž o objemu asi 150 litrů.

skalára II.

Důležité je také pořídit si výkonnou filtraci, jelikož skaláry mají rády čistou vodu. Teplotu vody bychom měli udržovat kolem 25ºC.

Co se týká vysazování rostlin v akváriu, budeme se držet spíše zadní stěny akvária, aby měly ryby dostatek místa. Vhodné jsou například šípatkovce. Ale určitě je na místě vytvořit jim zákoutí, ve kterých se mohou schovat. Jako dekoraci můžeme použít kořeny, mezi kterými rády proplouvají.

Krmení skalár

Jelikož skaláry jsou všežravci a dravci, mají rádi rozmanité krmivo. Aby byly rybky ve správné zdravotní kondici a měly krásné vybarvení, je nutno podávat jako základ klasická vločková krmiva, ke kterým však musíme přidávat živé krmení. Mohou to být nítěnky, ale také třeba mražené patentky. Uvítají také mražené dafnie a zpestřením jim bude určitě list hlávkového salátu (vypěstovaného doma bez přítomnosti chemie).

Skalára III.

Rozmnožování

Skaláry se třou při teplotě 28ºC. Tuto bychom však měli zvyšovat postupně. Kyselost vody by měla být v rozmezí 6 až 6,5. Rostliny by měly být v dobré kondici, jelikož samička na čisté listy naklade jikry a sameček je následně oplodní. Oba rodiče se pak o snůšku starají a za dva až čtyři dny se vylíhne potěr. Své potomstvo nikdy nežerou a tak mohou zůstat ve společné nádrži.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*