Jak a kdy vybrat nová okna při plánování rekonstrukce

Jak a kdy vybrat nová okna při plánování rekonstrukce

Když víte, jak na to, je rekonstrukce snadnou záležitostí. Nejsložitější většinou bývá plánování a nalezení spolehlivé pracovní síly. V tomto článku vám neporadíme, jak najít schopné řemeslníky, ale nabídneme vám tip pro naplánování rekonstrukce zejména s ohledem na výběr dveří a oken. Dozvíte se, co je opravdu důležité a z jakých druhů můžete vybírat.

Jak velkou plánujete rekonstrukci?

Při plánování velké rekonstrukce se vším všudy nevíte, kde vám hlava stojí. Výběr oken proto může být zanedbán, což je velká škoda. Velmi často běží nejrůznější dotační programy, v rámci kterých na výměnu oken za úspornější variantu můžete získat finanční příspěvek.

Specifickou kategorií jsou dílčí rekonstrukce jednotlivých místností. Nejčastěji se jedná o kuchyň či koupelnu. Během toho je potřeba vybírat nové dveře. Je dobré zauvažovat, jestli tyto práce nepropojíte také s výměnou oken, protože řada firem nabízí právě okna a dveře dohromady a společný nákup by mohl znamenat nejenom případnou slevu, ale také jistotu, že budou tyto dvě důležité části domu perfektně sladěny.

Kdy se pustit do výběru oken a dveří?

Máte představu o tom, v jakém termínu chcete začít s rekonstrukcí, ale kdy je vhodný čas právě pro výběr oken? Ideálně co nejdříve. Při rekonstrukci v jarních a letních měsících na nic nečekejte a perfektní okna hledejte už v zimě. Stihnete tak porovnat více nabídek a budete mít jistotu, že až práce započnou, vše bude připraveno.

Druhy oken

Při výběru nových oken si pečlivě projděte všechny dostupné varianty. Zvažte, jaká možnost bude nejlepší právě pro kombinaci s vaším domem či bytem. Roli samozřejmě hraje i cena. Specifický přístup a hledání té správné firmy jsou důležité hlavně v okamžiku, kdy máte okna atypických rozměrů, či dokonce tvaru. V takovém případě je téměř vždy nutné nechat si vypracovat orientační kalkulaci na míru.

Plastová okna

Mají příznivou cenu, jsou bezúdržbová a jejich výměna nebývá složitá, takže se není čemu divit, že jsou plastová okna v posledních letech tolik populární. V kombinaci s kvalitním sklem vytváří velmi dobrou izolaci, takže se využívají také v nízkoenergetických moderních stavbách.

Dřevěná okna

Moderní dřevěná okna se v energetické úspoře mohou vyrovnat některým plastovým modelům. Vyžadují však alespoň základní pravidelnou údržbu a cena bývá o něco vyšší. Na druhou stranu se odvděčí výjimečně dlouhou životností a krásným vzhledem. Speciálním typem jsou eurookna vyrobená ze spojených dřevěných hranolů, aby byla zachována tvarová stálost a izolační schopnosti i po letech.

A kde okna pořídíte?

Ideálním způsobem je kontaktování odborné firmy specializující se právě na okna a dveře. Podívejte se na stránku www.jis.cz a vyberte si.

Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*