Budeme jednou stavět domy prostřednictvím 3D tiskáren?

Budeme jednou stavět domy prostřednictvím 3D tiskáren?3D tiskárny jsou boomem posledních let, o tom není žádných pochyb. S pomocí 3D tiskáren se v dnešní době netvoří pouze figurky, ale také zdravotnické náhrady a mnohé další věci. Tento trend se pochopitelně rozšířil do mnoha dalších oblastí, mezi které mimochodem patří také stavitelství. Nabízí se tedy otázka, zda je možné postavit rodinný dům prostřednictvím 3D tiskárny?

3D tiskárny větších rozměrů

V současnosti už existuje několik prototypů velkých 3D tiskáren, které jsou schopny postavit rodinný dům. Pod takovým zařízením si ve své podstatě může představit zvětšený model 3D tiskárny. Tisk domů pak pochopitelně probíhá z trochu jiných výrobních materiálů než plastové figurky. Jednotlivé vrstvy jsou aplikovány z rychleschnoucího betonu vyztuženého ocelovými vlákny.

Výhodou stavění takových domů z 3D tiskáren je to, že díky betonu už není třeba aplikovat další stavební materiály, včetně zateplení. Zároveň opadají jakékoliv technologické přestávky. Takový dům může vzniknout během dvaceti hodin. Bavíme se ovšem o menších příbytcích, které mohou efektivním způsobem vyřešit problémy s bydlením na celém světě.

Je 3D stavitelství hudbou budoucnosti?

Je pravděpodobné, že 3D tiskárny v segmentu stavitelství budou hrát poměrně významnou roli. Mnohé o tom vypovídají různé projekty realizované v Číně. S pomocí 3D tiskáren jsou vyráběny jednotlivé části rodinných domů, které se následně jen dovezou na stavbu a smontují. I to je způsob, jak využít 3D tiskárny ve stavitelství.

Možná se jednou dočkáme toho, že výstavba nemovitosti nebude otázkou týdnů a měsíců, ale pouhých hodin. Minimálně v oblasti minimalistického způsobu jde o zajímavý způsob, jak postavit příbytek rychle a levně. Náklady na malé domky pro přespání  s dispozicemi 2+1 se díky této technologii mohou pohybovat kolem sto tisíc korun.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*