10 důvodů, proč topit dřevěnými peletami

10 důvodů, proč topit dřevěnými peletamiPoužívání dřevěných pelet k vytápění našich domácností je v dnešní době doslova hitem, a to z mnoha důvodů. Není náhodou, že právě dřevěným peletám se říká palivo budoucnosti. Pojďme si krátce uvést některé z jejich výhod.

  1. Výrazně šetří peníze

Pokud budete topit dřevěnými peletami, nebudete už mít hluboko do kapsy. Při topení dřevěnými peletami totiž ušetříte polovinu nákladů oproti vytápění zemním plynem, a dokonce dvě třetiny oproti vytápění elektřinou! Vaše spotřeba bude při stejné ceně o třetinu menší než při topení uhlím a 1 tuna briket Vám nahradí až 5 m3 štípaného dřeva.

  1. Bezobslužný provoz

Topení peletami je plně automatické. To je také hlavní rozdíl mezi peletami a dřevěnými briketami, protože i když jsou si brikety a pelety v mnoha ohledech podobné, s briketami musíte přikládat každých 4–8 hodin. Při topení peletami dosahujete stejného komfortu jako při topení uhlím či zemním plynem a náklady jsou obdobné jako při topení uhlím.

  1. Vysoká energetická účinnost

Účinnost spalování kotlů na pelety je 90–93 %, což znamená, že nevyužito zůstane pouze 7–10 % zdrojového tepla. To je mnohem vyšší účinnost než například u kamen na uhlí (50 %), kamen na dřevo (75 %) nebo u plynového kotle (85 %).

  1. Mají vysokou výhřevnost

Výhřevnost dřevěných briket (17–19 MJ/kg) je vyšší než výhřevnost dřeva (10–14 MJ/kg) a hnědého uhlí (13 MJ/kg) a dosahuje téměř výhřevnosti uhlí černého (21 MJ/kg).

  1. Obsah vody je nízký, a proto jsou vhodné k okamžitému použití

V peletách je obsaženo méně než 10 % vody. Čerstvé dřevo má vlhkost 50 % a skoro poloviční výhřevnost. Teprve po správném dvouletém skladování se vlhkost dřeva sníží na 20 % a výhřevnost zvýší na 14 MJ/kg. Jen málokdo však skutečně suší dřevo celé 2 roky. Pelety mají vlhkost 2x nižší než suché dřevo a jsou tak vhodné k okamžitému použití.

  1. Snadné skladování a manipulace

Pelety jsou balené do PE fólie v balíčcích po 15 až 25 kg, které můžete skladovat prakticky kdekoliv (kromě přímého deště) a manipulace s nimi je snadnější než manipulace s uhlím či dřevem. Balení do pytlů má i další výhody. Při manipulaci a skladování se nemusíte se bát, že by vám pelety způsobily doma nepořádek nebo že byste se od nich mohli ušpinit. Další možností je to, že Vám cisterna volně ložené pelety „nafouká“ přímo do Vašeho zásobníku. V takovém případě se pak o manipulaci s peletami nemusíte starat vůbec.

  1. Obsahují minimum popela

Po peletách zůstane jenom minimum popela, který můžete dále využít na zahrádce nebo trávníku jako přírodní hnojivo. Toto vzácné minerální hnojivo je bohaté na fosfor, draslík, hořčík, hydroxid draselný a další důležité stopové prvky, které stromy během růstu čerpaly ze země.

  1. Neobsahují žádná pojiva a příměsi, a přesto se nerozpadají

Při výrobě pelet nejsou kromě samotných dřevěných pilin používána žádná pojiva ani příměsi, takže jsou ekologické a díky stlačení pod vysokým tlakem se nerozpadají.

  1. Široký výběr pelet

Na trhu najdete různé varianty pelet, takže je z čeho vybírat. Tmavší pelety, jež se většinou prodávají bez certifikace, jsou výrazně levnější. Je to proto, že obsahují více kůry a při topení po delší době vytvářejí strusku, která zabraňuje správné funkci hoření a snižuje účinnost kotle. Světlejší pelety, jež se obvykle prodávají s certifikací (např. oblíbené ENplus A1), jsou o něco dražší, ale obsahují 100% piliny a žádnou strusku nevytvářejí. Dají se dokonce sehnat i pelety rostlinné – ty jsou výrazně levnější, ale opět vytvářejí strusku, která se musí často čistit.

  1. Šetří životní prostředí

Na rozdíl od fosilních paliv, jako je uhlí či zemní plyn, šetří životní prostředí, protože se jedná o obnovitelný zdroj energie, který vzniká jako vedlejší produkt dřevozpracujícího průmyslu. To ale není vše. Nejen, že je spalování dřevěných pelet CO2 neutrální, protože CO2 se uvolňuje jen v takovém množství, jaké stromy spotřebují během svého růstu, ale také při spalování nevzniká kouř ani zápach a navíc neobsahují žádná lepidla, síru, halogeny či těžké kovy.

Tip na závěr: Zaujaly Vás dřevěné pelety a přemýšlíte o nákupu? Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete různé druhy kvalitně stlačených dřevěných pelet z čistých pilin tvrdého dřeva bez jakýchkoliv příměsí či pojiv. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*